ŽUPAN DROBA: ČIERNY DEŇ PRE SAMOSPRÁVU. DAŇOVÝ BONUS OCHROMÍ ŽUPY, MESTÁ A OBCE. Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Ju…

ŽUPAN DROBA: ČIERNY DEŇ PRE SAMOSPRÁVU. DAŇOVÝ BONUS OCHROMÍ ŽUPY, MESTÁ A OBCE.
Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba ostro kritizuje návrh nového daňového bonusu, ktorý pripraví samosprávy o stovky miliónov eur. V prípade Bratislavského kraja to spôsobí výpadok až 18 miliónov eur.

Úpravu daňového bonusu, ktorú navrhlo Ministerstvo financií SR, posunulo 82 poslancov Národná rada Slovenskej republiky do druhého čítania. „Naivne som dúfal v zdravý rozum aspoň u tých poslancov, ktorí sú zároveň starostami a primátormi a nádejal som sa, že táto legislatívna zvrátenosť nemôže byť predsa schválená. Mýlil som sa. Predmetný návrh zoberie samosprávam taký obrovský balík peňazí, že môžeme zabudnúť na investície aj rozvoj. Zo županov, primátorov a starostov budú len údržbári a hasiči,“ skonštatoval bratislavský župan Juraj Droba.

A ČO TO BUDE ZNAMENAŤ V PRAXI?
❌ Prestanú sa opravovať cesty, zastavia sa rekonštrukcie stredných škôl či domovov sociálnych služieb.
❌ Ohrozené budú najmä najzraniteľnejšie skupiny obyvateľov.
❌ Aby kraj vôbec zabezpečil základný chod svojich zariadení, bude musieť navyšovať poplatky pre klientov v zariadeniach sociálnych služieb, či platby za bývanie na stredoškolských internátoch.
❌ Nebude môcť investovať do rozvoja kraja, pretože jednoducho nebudú peniaze na navyšovanie kapacít v škôlkach, školách, domovoch pre seniorov či zariadeniach sociálnych služieb.
❌ Šetrenie sa bohužiaľ dotkne aj dotácií na šport, kultúru a mládež. Samozrejme divadlá, múzeá, knižnice, osvetové strediská a ďalšie kultúrne inštitúcie, športová činnosť a cestovný ruch budú prvé oblasti, ktoré významne a okamžite pocítia znížený objem financií.
❌ Obce a mestá budú musieť zvýšiť dane z nehnuteľnosti, poplatky za odpad, stočné, škôlky, stravu v škôlkach a školách, družiny, domovy dôchodcov, ceny v MHD, poplatky na športoviskách.

„Som síce sklamaný a smutný, ale nie som človek, ktorý skladá zbrane. Župani, primátori a starostovia, ideme rozhodovať o ďalšom spoločnom postupe,“ dodal Droba.


Autor správy a foto Bratislavský kraj on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

SYNODA ✨

St máj 25 , 2022
SYNODA ✨ Štvrté stretnutie bolo venované zápisom zo synodálnych stretnutí, tvorbe diecéznej syntézy, odpovediam na otázky ľuďom, ktorí sa zúčastnili týchto stretnutí a zdieľaniu v skupinách. Vo videu nájdete aj pozitívne či negatívne skúsenosti synodálnych stretnutí. Synoda 2021-2023 Bratislavská arcidiecéza #abuba #bratislavskaarcidieceza Autor správy a foto Bratislavská arcidiecéza on Facebook

Prečítajte si aj niečo z archívu, čo ste možno prehliadli...

close