VIETNAMCI NA SLOVENSKU CHCÚ BYŤ UZNANÍ ZA NÁRODNOSTNÚ MENŠINU 🇸🇰🇻🇳 Vietnamci tu na Slovensku s nami žijú už desiatky rokov. Vä…

VIETNAMCI NA SLOVENSKU CHCÚ BYŤ UZNANÍ ZA NÁRODNOSTNÚ MENŠINU 🇸🇰🇻🇳

Vietnamci tu na Slovensku s nami žijú už desiatky rokov. Väčšina z nich dobre ovláda slovenčinu, má slovenské občianstvo, pracuje, podniká alebo študuje, je integrovaná do spoločnosti, ich deti chodia do slovenských škôl. V minuloročnom sčítaní obyvateľstva sa k vietnamskej národnosti prihlásilo takmer 2 800 ľudí, odhady hovoria o zhruba dvojnásobnom počte.

Vietnamci žijúci na Slovensku chcú byť akceptovaní ako národnostná menšina a s touto žiadosťou sa obrátili aj na Radu vlády pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť. Rada jednohlasne prijala uznesenie, na základe ktorého sa obráti na Ústav etnológie a sociálnej antropológie SAV o posúdenie, či vietnamská komunita spĺňa charakteristiky národnostnej menšiny.

Žiadosť vietnamskej komunity vnímame ako začiatok participatívnych procesov, ktoré umožnia vietnamskej komunite sa viac podieľať na verejných politikách, aby sa stali súčasťou participatívnych orgánov, ktoré sa u nás venujú ochrane a rozvoju národnostných menšín a ich kultúre. Ide predovšetkým o možnosť pre príslušníkov druhej a tretej generácie Vietnamcov žijúcich u nás plnohodnotne rozvíjať svoju identitu a umožniť všetkým sa podieľať na správe vecí verejných.

Tento krok za naše ministerstvo podporili aj štátny tajomník Ondrej Dostál a poradkyňa ministerky pani Zuzana Kumanová.

Viac vo videu povedal aj pán Viet Nguyen, predstaviteľ Vietnamskej komunity. 👇👇 🎥

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo spravodlivosti SR on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

🔴SLEDUJETE LIVE: privítanie ministra národnej obrany Grécka Nikolaosa Panagiotopoulosa

Št jún 2 , 2022
🔴SLEDUJETE LIVE: privítanie ministra národnej obrany Grécka Nikolaosa Panagiotopoulosa Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook

Prečítajte si aj niečo z archívu, čo ste možno prehliadli...

close