TIP NA VÝLET: PLAVECKÝ HRAD A VÁPENNÁ V Bratislavskom kraji je všetko doslova na skok: hory, jazerá, historické pamiatky aj chu…

TIP NA VÝLET: PLAVECKÝ HRAD A VÁPENNÁ

V Bratislavskom kraji je všetko doslova na skok: hory, jazerá, historické pamiatky aj chutné jedlo. Pre tých, ktorí máte radi pešiu turistiku, máme pre vás tip na výlet z Plaveckého podhradia na vrchol Vápennej.

Čakajú vás magické panorámy, výstup na hrad, osviežujúce studničky, krasové jamy, ale predovšetkým nádherná príroda.

(1) Trasa nášho výletu začína v obci Plavecké Podhradie

(2) Z Plaveckého hradu náš výlet pokračuje po modrej turistickej značke. Prechádzať budete cez časrovný les popri keltskom hradisku, nedávno zrekonštruovanej studničke a chodník vás dovedie až na kopec Báborská, odkiaľ je pekný výhľad na Záhorskú nížinu.

(3) Z Báborskej pokračujeme až k Amonovej lúke. Trasa vedie popri krasových jamách, ktoré vznikli ako dôsledok rozpúšťania horniny vodou alebo prepadnutím klenby podzemných dutín.

(4) Chodník prechádza cez nádherné lesy, tieň ktorých oceníte obzvlášť v horúcom počasí. Nechýbajú skalnaté monumenty, sťaby stavby minulých civilizácií pozostávajúce zo všetkého čo príroda poskytla – od sopečnej horniny až po vápenné škrapy. Miestami turistický chodník pripomína rozprávku. Keď povolíte uzdu svojej fantázie, staré stromy všakovakých tvarov začnú rozprávať stáročné príbehy.

(5) Vápenná alebo Roštún siaha do nadmorskej výšky 752 m.n.m. Na vrchole kopca sa nachádza rozhľadňa, z ktorej je nádherný výhľad do širokého okolia. Na juhovýchodnej strane kopca je vysoká skalná stena. Toto je obľúbené miesto nielen bratislavských turistov, ale často tu stretnete aj zahraničných návštevníkov. Je to aj ideálne miesto na oddych, či menší piknik.


Autor správy a foto Bratislavský kraj on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Photos from Staré Mesto - srdce Bratislavy's post

Pi mar 31 , 2023
Malí musia držať spolu. Vedia to aj deti zo Základnej školy M.R. Štefánika na Grösslingovej ulici – pomáhali 🐸 žabkám na Železnej studničke splniť ich životné poslanie. Nadšenci prírody sa pravidelne v tomto období schádzajú na obľúbenom mieste Bratislavčaniek a Bratislavčanov, aby pomohli žabkám bezpečne dôjsť do 💦 rybníka a […]

Prečítajte si aj niečo z archívu, čo ste možno prehliadli...

close