Ťažba v lesoch ustupuje pred rekreáciou!

🌳🚴‍♀️🏃‍♂️Ťažba ustupuje pred rekreáciou! Mestské zastupiteľstvo dnes schválilo dohodu o obmedzení hospodárenia v štátnych lesoch na území Bratislavy. Viac ako polovicu lesov na území Bratislavy spravujú Lesy SR a práve v nich prichádza k výraznému zníženiu ťažby. Niektoré územia sa zmenia na bezzásahové – ťažba v nich bude vylúčená. Hlavnou funkciou lesov bude rekreácia a oddych, čiže viac možností na aktívny oddych pre všetkých.

Bezzásahovým územím sa vďaka dohode stáva aj okolie riečky Vydrica pri Bielom kríži, o ktorom vo videu rozpráva riaditeľ mestských lesov Matej Dobšovič. Mestský lesopark má rozlohu 3 000 hektárov a táto dohoda rozširuje plochu rekreačných lesov o ďalších
4 000 hektárov v správe štátneho podniku.

V čom dohoda spočíva?
🌳Objem ťažby dreva v štátnych lesoch sa vďaka dohode zníži o viac ako polovicu z maximálneho ročného objemu cca 21 000 m³ pod 8 000 m³. Zachránime tým 5 000 vzrastlých stromov ročne.
🌳Na 55% územia štátnych lesov vzniknú tzv. zóny kľudu, kde bude úplne vylúčená hospodárska ťažba dreva. Budú sa tam vykonávať len bezpečnostná údržba, spriechodňovanie chodníkov a kosba lúk.
🌳Na zvyšnej ploche štátnych lesov budú LESY SR vykonávať hospodárenie prírode blízkym spôsobom a to s hlavným cieľom, udržať tieto lesy zdravé a bezpečné pre ďalšie generácie. Hospodárenie v nich má byť dôkladne premyslené a citlivé.
🌳Na území Bratislavských lesov budeme ešte viac podporovať ľahkú formu rekreácie – turistiku, behanie, cyklistiku, opekanie a prechádzky.
🌳Po zmene začnú štátne lesy pristupovať k lesným porastom na území Bratislavy podobne, ako doteraz Mestské lesy v Bratislave: Mestské lesy v roku 2019 rozšírili bezzásahovú zónu z pôvodných 4%, až na 54% a tento podiel je vyšší ako v našich národných parkoch. Bratislavské lesy si naozaj chránime!
🌳Súčasťou dohody je finančná náhrada za obmedzenie využívania lesov v hodnote 322-tisíc eur ročne, ktorú bude hradiť Mesto Bratislava. Tieto finance ale následne štátny podnik LESY SR bude investovať do rozvoja rekreačnej infraštruktúry, napríklad opravy turistických a cyklistických trás, altánkov, miest na opekanie, studničiek, ale aj budovania vodozádržných a protieróznych opatrení a podporu ohrozených druhov živočíchov a rastlín.
🌳Vďaka spolupráci Mesta, LESY Slovenskej republiky, Mestské lesy v Bratislave a Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR sa citlivá starostlivosť o lesy s podporou rekreácie rozšíri na väčšinu územia bratislavských lesov.

Autor správy a foto Bratislava – hlavné mesto SR on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

🚧 OPRAVA KADNÁROVEJ ULICE A VYZNAČOVANIE PARKOVACÍCH MIEST Vo februári sme vás informovali, že havarijnú opravu kanalizácie n...

Št máj 27 , 2021
🚧 OPRAVA KADNÁROVEJ ULICE A VYZNAČOVANIE PARKOVACÍCH MIEST Vo februári sme vás informovali, že havarijnú opravu kanalizácie na Kadnárovej, ktorú realizuje BVS, využijeme na komplexnú rekonštrukciu Kadnárovej ulice v úseku Vrbenského-Černockého, aby sme povrch opravili raz a poriadne a minimalizovali sme tak obmedzenia pre obyvateľov. I keď sa nám podarilo […]

Prečítajte si aj niečo z archívu, čo ste možno prehliadli...

close