STRATÉGIA STABILIZÁCIE ZDRAVOTNÍCKEHO PERSONÁLU, AKÁ DOTERAZ NA SLOVENSKU CHÝBALA
Nedostatok sestier, veková štruktúra, ich odchod do dôchodku a nedostatočný záujem mladých ľudí o toto povolanie sa stáva signifikantným problémom nielen v zahraničí, ale aj na Slovensku. V roku 2004 sme mali na Slovensku priemer 6,7 sestier na 1000 obyvateľov, o štyri roky neskôr to bolo 6,28 sestier na 1000 obyvateľov, v roku 2016 už len 5,74 sestier na 1000 obyvateľov a v roku 2022 sme sa dostali na číslo 5,4 sestier na 1000 obyvateľov.
Ministerstvo zdravotníctva preto začalo intenzívne pracovať na Národnej stratégii riadenia a stabilizácie ľudských zdrojov v zdravotníctve, ktorá dlhodobo na Slovensku absentuje.
Stabilizáciu zdravotníckeho personálu je možné dosiahnuť viacerými, na seba nadväzujúcimi krokmi:
✅ zvýšenie platov zdravotníckych pracovníkov, teda navýšenie koeficientov, ale aj systémové opatrenia v zmysle študentských dotácii, príspevkov ku mzde absolventov, návratu do rodiska, adaptačnej jazykovej prípravy, mentorského príspevku, vstupnej náborovej jednorazovej dotácie, podpory celoživotného vzdelávania a pod. (cieľ dosiahnuteľný v krátkodobom horizonte)
✅ zmena imidžu povolenia sestra, ako aj o zmene financovania zdravotníctva či o zmene pracovných podmienok (strednodobý cieľ)
✅ bližšie určenie a prerozdelenie kompetencií, ustálenie personálnych normatívov a skvalitnenie procesov vzdelávania (cieľ dosiahnuteľný v dlhodobom horizonte)
Viac informácií nájdete na https://www.health.gov.sk/Clanok?sestry-nedostatok-motivacia
Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Facebook