STRATÉGIA STABILIZÁCIE ZDRAVOTNÍCKEHO PERSONÁLU, AKÁ DOTERAZ NA SLOVENSKU CHÝBALA Nedostatok sestier, veková štruktúra, ich odc…

STRATÉGIA STABILIZÁCIE ZDRAVOTNÍCKEHO PERSONÁLU, AKÁ DOTERAZ NA SLOVENSKU CHÝBALA

Nedostatok sestier, veková štruktúra, ich odchod do dôchodku a nedostatočný záujem mladých ľudí o toto povolanie sa stáva signifikantným problémom nielen v zahraničí, ale aj na Slovensku. V roku 2004 sme mali na Slovensku priemer 6,7 sestier na 1000 obyvateľov, o štyri roky neskôr to bolo 6,28 sestier na 1000 obyvateľov, v roku 2016 už len 5,74 sestier na 1000 obyvateľov a v roku 2022 sme sa dostali na číslo 5,4 sestier na 1000 obyvateľov.

Ministerstvo zdravotníctva preto začalo intenzívne pracovať na Národnej stratégii riadenia a stabilizácie ľudských zdrojov v zdravotníctve, ktorá dlhodobo na Slovensku absentuje.

Stabilizáciu zdravotníckeho personálu je možné dosiahnuť viacerými, na seba nadväzujúcimi krokmi:

✅ zvýšenie platov zdravotníckych pracovníkov, teda navýšenie koeficientov, ale aj systémové opatrenia v zmysle študentských dotácii, príspevkov ku mzde absolventov, návratu do rodiska, adaptačnej jazykovej prípravy, mentorského príspevku, vstupnej náborovej jednorazovej dotácie, podpory celoživotného vzdelávania a pod. (cieľ dosiahnuteľný v krátkodobom horizonte)

✅ zmena imidžu povolenia sestra, ako aj o zmene financovania zdravotníctva či o zmene pracovných podmienok (strednodobý cieľ)

✅ bližšie určenie a prerozdelenie kompetencií, ustálenie personálnych normatívov a skvalitnenie procesov vzdelávania (cieľ dosiahnuteľný v dlhodobom horizonte)

Viac informácií nájdete na https://www.health.gov.sk/Clanok?sestry-nedostatok-motivacia


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Permanentky na novú sezónu už v online predaji! 💙🤍💙 viac info 👉 skslovan.com

Po jún 13 , 2022
Permanentky na novú sezónu už v online predaji! 💙🤍💙 viac info 👉 skslovan.com Autor správy, foto a správu publikoval ŠK Slovan Bratislava on Facebook

Prečítajte si aj niečo z archívu, čo ste možno prehliadli...

close