Stíchol hlas kráľovnej belcanta, odišla Edita Gruberová Správa o úmrtí tejto výnimočnej osobnosti bola nečakaná, prekvapujúca a…

Stíchol hlas kráľovnej belcanta, odišla Edita Gruberová

Správa o úmrtí tejto výnimočnej osobnosti bola nečakaná, prekvapujúca a o to neuveriteľnejšia. Šírila sa mimoriadne rýchlo: Edita Gruberová skonala v pondelok 18. októbra 2021 vo švajčiarskom Zürichu, kde dlhé roky žila. Rozdávala krásu umenia, radosť, sama bola darom, keď sa narodila v Bratislave v predvianočnom čase 23. decembra 1946.

„Edita Gruberová je najvýraznejším vokálnym fenoménom, jednou z profilujúcich osobností vokálneho umenia druhej polovice 20. storočia a aj storočia nového. Jej umelecký profil je impozantný a jej vystúpenia patria k najvyšším interpretačným hodnotám nedávnej minulosti a bezprostrednej súčasnosti. Participácia Edity Gruberovej na najprestížnejších divadelných pódiách a v koncertných sálach kdekoľvek vo svete je sviatkom kreativity a je zárukou najvyššej umeleckej kvality,“ napísal dr. Jaroslav Blaho.

Nebyť covid-u bola by účinkovala na Bratislavských hudobných slávnostiach v roku 2020 a spevácku kariéru sa chystala ukončiť na pôde Štátnej opery v Košiciach. Chcela tak urobiť na Slovensku, hoci na začiatku jej speváckej kariéry k nej nebolo naše divadelné prostredie veľmi žičlivé. V Slovenskom národnom divadle debutovala ešte ako študentka v roku 1968 v úlohe Rosini v Rossiniho opere Barbier zo Sevilly. Ale stále miesto sa pre výnimočne talentovanú koloratúrnu sopranistku nenašlo a tak sa stala sólistkou operného súboru v Banskej Bystrici. Cieľavedomá, húževnatá mladá dáma však mala ambície stáť na svetových javiskách. V ťažkých časoch normalizácie uspela na predspievaní vo Viedenskej štátnej opere, kde v prvých sezónach svojho pôsobenia bola očarujúcou Kráľovnou noci (W. A. Mozart Čarovná flauta) a Olympiou (J. Offenbach Hoffmannove poviedky). Pozornosť operného sveta si definitívne získala dokonalou Zerbinettou – postavou z opery Richarda Straussa Ariadna na Naxe. Skladateľ by si určite vierohodnejšie stvárnenie tejto postavy nevedel predstaviť.

Edite Gruberovej patril viac ako päť desiatok rokov obdiv operného publika, recenzentov a kritiky. Ktorú z divadelných scén vyzdvihnúť medzi Met-kou, La Scalou, Parížom, Londýnom a Tokiom? K tým najmilším predsa len patril Mníchov a Viedeň… A z postáv? Donizettiho Lucia di Lammermoor alebo Lucrezia Borgia či Belliniho Norma?

Na Slovensku sme Editu Gruberovú v jej zrelom veku nevideli v opernej inscenácii. V poslednom období sme však mali možnosť zažiť jej neopakovateľné umenie na koncertných uvedeniach opier v rámci Bratislavských hudobných slávností na javisku historickej budovy SND – Roberto Devereux (2005), Norma (2009) a Lucrezia Borgia (2011) a na neopakovateľných koncertoch z operných árií niekoľkokrát na BHS, na festivale Viva Musica! (2016) a koncerte Vianoce v Bratislave (2018).

V duchu patrí náš neutíchajúci potlesk La Divine, umelkyni s trblietavým, božským sopránom s vďakou za jej bravúru, emóciu, brilantnosť a dušu, ktorú vkladala do stvárnenia každej zo svojich postáv, za strhujúce výkony v scénach šialenstva, za uveriteľnosť, s akou žila osudy svojich hrdiniek na javisku.

Prima donna assoluta operných javísk a koncertných pódií odišla, jej umenie tu ostáva, nielen jej hlas na nosičoch a filmových či televíznych záznamoch, ale najmä v tom, čo zanechala v srdciach fanúšikov, ktorí neváhali za svojou divou cestovať na kraj sveta. Edita Gruberová odišla priskoro…

Česť jej pamiatke!

Zapáliť sviečku na pamiatku pani Edity Gruberovej môžete na námestí pred budovou SND.


Autor správy, foto a správu publikoval Slovenské národné divadlo on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

V stredu a štvrtok 20. a 21. októbra bude na detskom ihrisku na Koniarkovej prebiehať výrub topoľov. Z tohto dôvodu bude ihrisko...

Ut okt 19 , 2021
V stredu a štvrtok 20. a 21. októbra bude na detskom ihrisku na Koniarkovej prebiehať výrub topoľov. Z tohto dôvodu bude ihrisko dočasne uzatvorené 🚫 Autor správy a foto Vajnory – dedina v meste on Facebook Zdroj Vajnory – dedina v meste on Facebook