S veľkou radosťou si vám dovoľujeme oznámiť meno nového šéfdirigenta Opery SND amerického dirigenta Kevina Rhodesa. V súčasnos…

S veľkou radosťou si vám dovoľujeme oznámiť meno nového šéfdirigenta Opery SND amerického dirigenta Kevina Rhodesa.

V súčasnosti patrí k najvyhľadávanejším divadelným dirigentom. V 15 krajinách dirigoval koncerty, opery i balety s viac ako 50 orchestrami. Prvýkrát som do kontaktu so Slovenským národným divadlom ešte minulý rok v auguste vďaka riaditeľke baletu Nine Polákovej, ktorá ho oslovila k spolupráci v Balete SND.

Významné je jeho pôsobenie v európskych metropolách, v Paríži, vo Viedenskej štátnej opere, v Štátnej opere v Berlíne, milánskej La Scale, Holandskom národnom balete, Stuttgartskom balete, Balete Verona, ale i svetoznámom americkom súbore New York City Ballet.

Na post šéfdirigenta v Opere SND nastúpi od novej sezóny.

„Pre výber šéfdirigenta je dôležité zistiť, ako medzi ním a orchestrom funguje vzájomná chémia. Som presvedčený, že vibrácie vo vzťahu Kevina Rhodesa a orchestra SND sú veľmi pozitívne, a teším sa na ďalší rozvoj spolupráce,“ hovorí riaditeľ Opery SND Lubor Cukr.

“Po dvoch krátkych angažmánoch v SND zafungovala medzi mnou a orchestrom povestná dobrá chémia. Aj preto sa teším na návrat do Bratislavy, kde ako šéfdirigent Opery SND ešte viac prehĺbim našu spoluprácu. Okrem skvelej práce s orchestrom som mal možnosť počuť aj výkon operného zboru, ktorý pevnou rukou vedie maestra Zuzana Kadlčíková a už teraz sa teším na operné produkcie s veľkými zbormi. Je skvelé počuť tak precízne pripravené teleso,” dodáva k spolupráci so SND dirigent Kevin Rhodes.

Svoju pozíciu šéfdirigenta chce využiť aj na vzdelávanie mladých umelcov.

“Na asistentskej pozícii dostanú pri mne priestor mladí perspektívni slovenskí dirigenti, ktorým budem chcieť odovzdať moje bohaté medzinárodné skúsenosti. Slovenské národné divadlo má totiž slúžiť nielen na to, aby produkovalo skvelé umenie, ale tiež na to, aby bolo miestom, kde vyrastajú budúce generácie slovenských umelcov,” vraví.

Okrem opery má v pláne aj naďalej pokračovať v úzkej spolupráci s Ninou Polákovou a Baletom SND.

📷 archív Kevina Rhodesa


Autor správy, foto a správu publikoval Slovenské národné divadlo on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

VÝCHODNÁ HRANICA V ČÍSLACH 11. MÁJA 2022

Št máj 12 , 2022
🇺🇦 🇸🇰 VÝCHODNÁ HRANICA V ČÍSLACH 11. MÁJA 2022 📌 Prinášame aktuálne informácie týkajúce sa slovensko-ukrajinskej hranice za predchádzajúci deň. ➡️ Hraničnými priechodmi prešlo na vstupe do Slovenskej republiky 2 792 osôb. Z toho bolo 764 mužov, 1 580 žien a 448 detí. ➡️ O dočasné útočisko požiadalo 287 žiadateľov. […]
close