RADY PRED DOVOLENKOU

RADY NAD ZLATO: ČO TREBA STIHNÚŤ PRED LETNOU DOVOLENKOU?

🔵Príležitosť robí zlodeja, snažte sa preto, aby týchto príležitostí bolo čo najmenej. Najmä v čase dovoleniek veľa ľudí opúšťa svoje príbytky na dlhšiu dobu, čo je ideálny čas pre vlámačov.

🔴Pred odchodom na dovolenku býva častou chybou nedostatočné zabezpečenie domácnosti pre vlámaním. V praxi sa stretávame s prípadmi, kedy občania zabudnú zavrieť okno a nechajú ho otvorené na „vetračku“ alebo zabudnú na okná v pivnici rodinného domu, prípadne špajze, záchodu, strešné okno a podobne.

🔵Rada preto znie, zavrieť všetky okná. Ešte bezpečnejšími je ich možné spraviť nalepením bezpečnostnej fólie.

🔴Určite neodporúčame informovať na sociálnych sieťach o odchode na dovolenku. Rovnako nie je vhodné na neprítomnosť upozorňovať ani statusmi z dovolenky počas jej trvania, čo je dnes bežné a občania si neuvedomujú, že pre možného páchateľa je to hlavne informácia o opustenej domácnosti.

⬇️ZÁKLADNÉ OPATRENIA⬇️

✅zabezpečte si svoje obydlia kvalitnými mechanickými prostriedkami, napr. kvalitné okná, dvere a zámky, mreže, zosilňujúce fólie na sklenené časti dverí a okien, bezpečnostné sklá a elektronické zabezpečovacie systémy (alarm, kamera, snímač pohybu a podobne).
✅vytvorte zdanie, že vo vašom príbytku je niekto prítomný, s využitím elektronických spínacích zariadení, ktoré podľa nastavenia na určitý čas rozsvietia svetlá, zapnú rádio či televíziu.
✅pripojte svoje obydlie na Pult centralizovanej ochrany Policajného zboru.

⬇️RADY⬇️

⚠️prevencia proti vlámaniu začína dobre zamknutými dverami, bezpečnostné dvere sú pre zlodeja takmer neprekonateľnou prekážkou,
⚠️dôkladne zamykajte dvere a zatvárajte okná, ktoré sú pre zlodeja najčastejšími miestami pre vstup do bytu,
⚠️nikdy nenechávajte kľúče na tzv. dohovorených miestach (pod rohožkou, v kvetináči), zlodej ich vždy nájde,
⚠️v prípade možnosti zabezpečte byt zabezpečovacím zariadením,
⚠️pokiaľ sa presťahujete do nového bytu, ihneď vymeňte zámky dverí,
⚠️uvádzajte na zvončeky, schránky a dvere svoje priezvisko v množnom čísle a bez akademických titulov, aj to totiž môže prilákať zlodejov,
⚠️nechváľte sa nadštandardnými majetkovými pomermi,
⚠️neuschovávajte doma väčšiu finančnú hotovosť,
⚠️zapíšte si výrobné čísla drahej elektroniky a iných cenností v byte, ktoré v prípade krádeže pomôžu polícii pri jej vyhľadávaní, identifikovaní a následnom vrátení majiteľovi.

🚘KEĎ AUTO ZOSTANE DOMA🚘

🚨Pred odchodom na dovolenku odporúčame vozidlo zaparkovať na bezpečnom mieste. Najlepšie v garáži, vo dvore za oplotením, na súkromnom pozemku u známych a podobne. Teda tam, kde bude pod kontrolou a zníži sa riziko krádeže vlámaním.

🚨Ak taká možnosť nie je, odporúčame vozidlo zaparkovať na frekventovanom mieste, kde sa pohybuje viac ľudí. Pod lampou pouličného osvetlenia alebo na mieste, ktoré je chránené monitorovacím systémom obce.

Autor správy, foto a správu publikoval Polícia Slovenskej republiky on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

REPower Slovensko: Ako budú vyzerať naše budovy po roku 2026?”

Pi jún 24 , 2022
Sledujte diskusiu o budovách a o tom, ako financie z Plán obnovy a odolnosti SR môžeme využiť na obnovu rodinných domov. V diskusii je štátny tajomník Michal Kiča. Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo životného prostredia SR on Facebook

Prečítajte si aj niečo z archívu, čo ste možno prehliadli...

close