PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU UTOROK 3.5.2022 (Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, B…

PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU

UTOROK 3.5.2022

(Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, BBC, REUTERS, UNIAN, OS SR)

UKRAJINA 🇺🇦

• Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že z Ukrajiny bolo do Ruska alebo na iné miesta proti svojej vôli odvlečených už pol milióna obyvateľov.

• Ukrajinská armáda včera oznámila, že Rusko presunulo časť svojich síl z juhoukrajinského prístavného mesta Mariupol na východ, kde sa zapoja do tamojšej ofenzívy.

• Pri ruskom raketovom útoku bol včera zasiahnutý strategicky dôležitý most cez ústie rieky Dnester v Odeskej oblasti na juhozápade Ukrajiny. Most predstavuje jediné cestné a železničné spojenie Ukrajiny s južnou časťou Odeského regiónu.

• Ukrajinská armáda potvrdila, že jej jednotky získali späť kontrolu nad niekoľkými obcami severne a východne od Charkova. V pondelok o tom informovala americká spravodajská televízia CNN s tým, že postup ukrajinskej armády môže Rusku sťažiť raketové a delostrelecké útoky na mesto Charkov.

• V bunkroch rozsiahleho komplexu oceliarní Azovstaľ v juhoukrajinskom meste Mariupol zostáva uviaznutých asi 200 civilistov, ktorých sa nepodarilo vyslobodiť v rámci evakuačnej operácie vedenej Organizáciou Spojených národov.

SVET 🌏

• Rusko sa pokúsi otvoriť nový front vojny na Ukrajine z Moldavska. Napísal to britský denník The Times, ktorý sa odvolal na nemenované zdroje z prostredia ukrajinskej armády.

• Rusko plánuje bezprostredne anektovať Doneckú ľudovú republiku a Luhanskú ľudovú republiku na východe Ukrajiny po tom, ako sa mu nepodarilo zvrhnúť ukrajinskú vládu. Uviedol to americký veľvyslanec pri Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe Michael Carpenter.

• Britský premiér Boris Johnson dnes počas príhovoru k ukrajinskému parlamentu oznámi ďalšiu dávku vojenskej pomoci pre Ukrajinu v hodnote 300 miliónov libier (viac ako 357 miliónov eur).

• Fínsko sa rozhodne požiadať o členstvo v Severoatlantickej aliancii 12. mája.

• Dve stíhačky nemeckých vzdušných síl zo základne v Šlezvicku-Holštajnsku museli cez víkend vzlietnuť po tom, ako bolo spozorované ruské prieskumné lietadlo blížiace sa k Nemecku cez Baltské more.


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

📌 KONFERENCIA „KULTÚRA A NÁŠ SVET“ 💬 Pozývame vás na konferenciu „Kultúra a náš svet“ (Vízie a kontexty – Výzvy a priority), kt...

Ut máj 3 , 2022
📌 KONFERENCIA „KULTÚRA A NÁŠ SVET“ 💬 Pozývame vás na konferenciu „Kultúra a náš svet“ (Vízie a kontexty – Výzvy a priority), ktorá je príležitosťou pre diskusiu a získanie dôležitých vstupov a príspevkov do vznikajúcej Stratégie kultúry a kreatívneho priemyslu SR 2030. 📅 Konferencia sa bude konať 16. a 17. […]

Prečítajte si aj niečo z archívu, čo ste možno prehliadli...

close