PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU ŠTVRTOK 5.5.2022 (Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, …

PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU

ŠTVRTOK 5.5.2022

(Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, BBC, REUTERS, UNIAN, OS SR)

UKRAJINA🇺🇦

• Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že nebude súhlasiť s mierovou dohodou s Moskvou, ktorá by ruským silám umožňovala zostať na ich súčasných pozíciách na okupovaných ukrajinských územiach.

• Rusko včera oznámilo, že od dnes na tri dni zastaví útoky na železiarne Azovstaľ v ukrajinskom Mariupole a umožní tak vytvorenie humanitárneho koridoru pre odchod civilistov z komplexu.

• Z obliehaného mesta Mariupol na juhovýchode Ukrajiny sa podarilo evakuovať ďalších 344 ľudí. Uviedol to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

• Ukrajine sa podarilo dobyť späť niekoľko obytných sídel ležiacich v blízkosti miest Mykolajiv a Cherson. Oznámil to vo štvrtok na sociálnej sieti generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl.

SVET 🌏

• Nemecký kancelár Olaf Scholz v stredu vyhlásil, že bude ďalej viesť rozhovory s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Povedal to deň po tom, čo sa s Putinom rozprával aj francúzsky prezident Emmanuel Macron.

• Ruské ministerstvo zahraničných vecí ohlásilo zrušenie bezvízového vstupu pre držiteľov diplomatických pasov z väčšiny európskych krajín.

• Vo svojom stredajšom prejave k občanom Dánska pri príležitosti 77. výročia oslobodenia ich krajiny spod nacistickej okupácie ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyjadril vieru v to, že Ukrajina sa napriek ruskej invázii už čoskoro dočká mieru.

SLOVENSKO 🇸🇰

Minister obrany SR Jaroslav Naď v súvislosti s ruským útokom na ukrajinskú Zakarpatskú oblasť, ku ktorému došlo zhruba 100 kilometrov od slovenských hraníc, upozornil, že ak by akýmkoľvek spôsobom útoky zasiahli naše územie, bol by aktivovaný článok 5 Severoatlantickej zmluvy zaisťujúcej bezpečnosť všetkým členským štátom NATO.


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Nová tržnica - Trnavské mýto

Št máj 5 , 2022
RODINNÉ DOPOLUDNIE S VČIELKAMI 🐝 Pýtajú sa vás deti, ako vzniká med? Chceli by vidieť včely úplne zblízka, no bezpečne? Pozývame vás na sobotné dopoludnie s včielkami a o včielkach. 👉 V sobotu 7. mája o 9.30 h v našej Novej tržnici na Trnavskom mýte na deti a ich rodičov […]

Prečítajte si aj niečo z archívu, čo ste možno prehliadli...

close