PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU ŠTVRTOK 16.6.2022 (Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN,…

PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU

ŠTVRTOK 16.6.2022

(Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, BBC, REUTERS, UNIAN, OS SR)

UKRAJINA 🇺🇦

• Francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecký kancelár Olaf Scholz a taliansky premiér Mario Draghi vo štvrtok pricestovali do ukrajinskej metropoly Kyjev.

• Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu oznámil, že prijal pozvania na summit skupiny G7 v Nemecku a summit Severoatlantickej aliancie v Madride. Obe tieto podujatia sa uskutočnia v júni.

SVET 🌏

• Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho spolupracovníci budú musieť v nejakom bode rokovať s Ruskom v rámci snáh o ukončenie vojny. Vyhlásil to francúzsky prezident Emmanuel Macron v stredu po návšteve vojenskej základe v Rumunsku, na ktorej sú umiestnené spojenecké jednotky NATO.

• Británia uvažuje nad poslaním ďalších protilodných rakiet Ukrajine, a to nad rámec zbraní, ktoré už sľúbila. V stredu to novinárom v nórskom Osle oznámil britský minister obrany Ben Wallace, ktorý bol návšteve severskej krajiny.

• Spojené štáty poskytnú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc vo výške jednej miliardy dolárov. Zahŕňať bude delostrelectvo, muníciu a protilodné strely. V stredu to oznámil americký prezident Joe Biden.

• Americký minister obrany Lloyd Austin vyzval v stredu spojencov, aby zintenzívnili dodávky zbraní pre Ukrajinu brániacu sa pred ruskými inváznymi silami. Austin to uviedol na zasadnutí Severoatlantickej rady (NAC) na úrovni ministrov obrany v Bruseli. Stretnutie sa zaoberá prípravami summitu NATO v Madride, ktorý sa bude konať o dva týždne.

SLOVENSKO 🇸🇰

• Slovensko darovalo Ukrajine štyri vrtuľníky Mi-17 a jeden vrtuľník Mi-2, ako aj muníciu do systému Grad. Pomoc schválila vláda. Po bezpečnom odovzdaní je už v užívaní ozbrojených síl Ukrajiny. Uviedol to minister obrany SR Jaroslav Naď, podľa ktorého bude táto pomoc Ukrajine, rovnako ako všetky doterajšie dodávky, Slovensku preplatená z Európskeho mierového nástroja. Uvedené vrtuľníky už boli z vyradené z výzbroje Ozbrojených síl SR a nahradené modernými vrtuľníkmi UH-60M Black Hawk.


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

💹 Dosiahli sme ďalšie magické číslo (úroveň) ‼️ Ďakujeme za 📈 rapídny rast 📊 od marca 2️⃣0️⃣2️⃣0️⃣ (vtedy cca 6 600) 👏

Št jún 16 , 2022
💹 Dosiahli sme ďalšie magické číslo (úroveň) ‼️ Ďakujeme za 📈 rapídny rast 📊 od marca 2️⃣0️⃣2️⃣0️⃣ (vtedy cca 6 600) 👏 Autor správy, foto a správu publikoval Mesto Humenné – MsÚ on Facebook

Prečítajte si aj niečo z archívu, čo ste možno prehliadli...

close