PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU STREDA 11.5.2022 (Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, …

PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU

STREDA 11.5.2022

(Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, BBC, REUTERS, UNIAN, OS SR)

UKRAJINA 🇺🇦

• On-line petíciu vyzývajúcu Organizáciu Spojených národov, aby z obkľúčených oceliarní Azovstaľ v juhoukrajinskom Mariupole vyslobodila všetkých zostávajúcich približne 1000 ukrajinských ozbrojencov podpísalo do utorka už viac ako 1,1 milióna ľudí. Podľa podpredsedníčky ukrajinskej vlády Iryny Vereščukovej sú mnohí z ukrajinských ozbrojencov v areáli oceliarní zranení.

• Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ocenil v noci na stredu „nadľudskú silu“ ukrajinských vojakov v boji krajiny proti inváznej ruskej armáde.

• Do ukrajinskej metropoly Kyjev sa vrátili už dve tretiny obyvateľov. Značná časť obyvateľov z mesta ušla v dôsledku ruskej invázie, ktorá začala koncom februára, uviedol v utorok tamojší starosta Vitalij Kličko.

• Ukrajinskí vojaci prišli do Nemecka na výcvik v zaobchádzaní s ťažkými húfnicami typu Panzerhaubitze 2000 (PzH 2000). Vojaci spolu s technikmi a prekladateľmi pricestovali do spolkovej republiky v utorok, pričom výcvik sa má začať v stredu v delostreleckej škole nemeckých ozbrojených síl v meste Idar-Oberstein.

SVET 🌏

• Americkí zákonodarcovia v utorok odobrili balík pomoci Ukrajine v hodnote 40 miliárd dolárov.

• Ruský prezident Vladimir Putin neukončí vojnu na Ukrajine iba ťažením v regióne Donbas a je odhodlaný vybudovať pozemný koridor do moldavského Podnesterska. Uviedla to v utorok riaditeľka amerických tajných služieb Avril Hainesová. Podľa jej slov sa Putin stane ešte nepredvídateľnejším a mohol by v Rusku nariadiť stanné právo so zámerom podporiť svoje ambície na Ukrajine.

• Bielorusko rozmiestni špeciálne operačné jednotky v troch oblastiach v blízkosti svojich hraníc s Ukrajinou. Oznámil to v utorok náčelník bieloruského generálneho štábu Viktor Gulevič. Minsk sa už mesiace sťažuje, že štáty Severoatlantickej aliancie zhromažďujú vojakov v blízkosti bieloruských hraníc.

• Českú republiku včera oficiálne zvolili do Rady Organizácie Spojených národov pre ľudské práva. Česko tak nahradilo v 47-člennom orgáne Rusko.

• Vysokopostavený predstaviteľ amerického ministerstva obrany informoval v utorok novinárov, že 89 z 90 húfnic, ktoré Spojené štáty sľúbili Ukrajine, už bolo dopravených do ukrajinských rúk.

• Výbor fínskeho parlamentu pre obranu odporučil, aby Fínsko požiadalo o prijatie do Severoatlantickej aliancie. Podľa výboru je vstup do NATO tou najlepšou možnosťou ako zaistiť bezpečnosť štátu, ktorý zdieľa s Ruskom 1300-kilometrovú hranicu.

SLOVENSKO 🇸🇰

• Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa Slovensku poďakoval za solidaritu a pomoc, ktorú poskytuje Ukrajine. Vo videopríhovore poslancom Národnej rady vyzval na pokračovanie pomoci, a to v obrannej oblasti, v téme sankcií i v podpore európskej perspektívy Ukrajiny. Vyzval Slovensko, aby bolo hlasom Ukrajiny v Európskej únii.

• Poslanci Národnej rady prijali uznesenie, ktorým odsúdili činy Ruskej federácie, prezidenta Ruska Vladimira Putina, ako aj ruských ozbrojených síl a ich veliteľov voči Ukrajine. Označili to za akt bezdôvodnej vojenskej agresie vrátane zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov.


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

PRIPOMÍNAME PITNÝ REŽIM! 💦

St máj 11 , 2022
PRIPOMÍNAME PITNÝ REŽIM! 💦 Autor správy, foto a správu publikoval Mesto Žilina on Facebook

Prečítajte si aj niečo z archívu, čo ste možno prehliadli...

close