PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU STREDA 1.6.2022 (Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, B…

PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU

STREDA 1.6.2022

(Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, BBC, REUTERS, UNIAN, OS SR)

UKRAJINA 🇺🇦

• Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok večer vo svojom pravidelnom videopríhovore povedal, že ukrajinské sily zaznamenali úspechy v niektorých častiach Charkovskej oblasti na východe, ako aj v Záporožskej oblasti na juhu krajiny. „Určité úspechy“ dosiahli podľa jeho slov aj v ruskými silami okupovanej Chersonskej oblasti.

• Ukrajinský súd odsúdil v utorok dvoch zajatých ruských vojakov na 11 a pol roka väzenia pre ostreľovanie obcí na východe Ukrajiny. Ide už o druhý verdikt týkajúci sa vojnových zločinov vykonaných na Ukrajine od začiatku ruskej vojenskej invázie.

• Chemická továreň v ukrajinskom meste Severodoneck bola cieľom náletu ruskej armády. V aplikácii Telegram o tom v utorok informoval gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj s tým, že ruské jednotky už kontrolujú väčšinu mesta.

SVET 🌏

• Americký prezident Joe Biden oznámil, že Spojené štáty dodajú Ukrajine ďalšie moderné raketové systémy a muníciu, aby v obrane pred ruskou inváziou dokázala „presnejšie zasiahnuť kľúčové ciele na bojisku“.

• Nemecko dodá Grécku bojové vozidlá pechoty, aby mohli Atény poslať na Ukrajinu svoju staršiu sovietsku techniku. Po mimoriadnom summite EÚ v Bruseli to v utorok oznámil nemecký kancelár Olaf Scholz.

• Blokáda ukrajinských čiernomorských prístavov vytvára podmienky pre katastrofický scenár rozsiahleho nedostatku potravín a nárastu cien po celej Afrike. Uviedol to predseda Africkej únie a senegalský prezident Macky Sall.

• Francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecký kancelár Olaf Scholz vyzvali v sobotu šéfa Kremľa Vladimira Putina, aby ukončil blokádu prístavu v ukrajinskom meste Odesa podľa podmienok stanovených v rezolúcii OSN. Macron to uviedol v utorok po skončení mimoriadneho summitu EÚ v Bruseli. Podľa návrhu francúzskeho prezidenta by takáto rezolúcia OSN umožnila odmínovanie prístavu a obnovenie dodávok obilia.

SLOVENSKO 🇸🇰

• Hlavným výsledkom dvojdňového mimoriadneho samitu EÚ v Bruseli je prijatie šiesteho balíka sankcií voči Rusku vrátane čiastočného embarga na ropu. Uviedol to predseda vlády SR Eduard Heger po skončení bruselských rokovaní.

• Prezidentka Zuzana Čaputová sa včera stretla s prezidentom Volodymyrom Zelenským a vystúpila s príhovorom pred poslancami ukrajinského parlamentu. Zdôraznila v ňom, že Ukrajina patrí do EÚ a že urobí všetko pre to, aby sa Ukrajina stala súčasťou EÚ


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

AKO PRÍSŤ O VODIČÁK, OSVEDČENIE O EVIDENCII VOZIDLA A SPÔSOBIŤ SI ZBYTOČNÉ PROBLÉMY S POLÍCIOU❓🤔 ➡️Odpoveď na túto otázku už p...

St jún 1 , 2022
AKO PRÍSŤ O VODIČÁK, OSVEDČENIE O EVIDENCII VOZIDLA A SPÔSOBIŤ SI ZBYTOČNÉ PROBLÉMY S POLÍCIOU❓🤔 ➡️Odpoveď na túto otázku už pozná 56-ročná vodička z okresu Malacky. Tú zastavila hliadka dopravných policajtov na parkovisku pred čerpacou stanicou v meste Malacky. Dôvodom zastavenia bolo poškodenie čelného skla na jej vozidle, pričom pri […]

Prečítajte si aj niečo z archívu, čo ste možno prehliadli...

close