PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU SOBOTA 7.5.2022 (Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, B…

PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU

SOBOTA 7.5.2022

(Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, BBC, REUTERS, UNIAN, OS SR)

UKRAJINA 🇺🇦

• Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval v piatok nemeckého kancelára Olafa Scholza, aby spravil „silný politický krok“ a v pondelok, keď Rusko oslavuje Deň víťazstva v druhej svetovej vojne, navštívil Kyjev.

• Takmer 500 civilistov už evakuovali z obliehaného ukrajinského mesta Mariupol a železiarní Azovstaľ od začiatku záchrannej operácie pod vedením OSN. Oznámil to v piatok šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak. Kyjev podľa jeho slov urobí všetko pre to, aby zachránil ukrajinských civilistov a vojakov, ktorí sú v tomto meste uviaznutí. Operácia bude podľa neho pokračovať.

• Do Ruska bolo od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu deportovaných viac ako pol milióna Ukrajincov. V piatok to oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajinský prezident upozornil, že počet deportovaných Ukrajincov napríklad prevyšuje počet obyvateľov Islandu.

• Poslanec ruskej vládnej strany Andrej Turčak navštívil v piatok juhoukrajinské mesto Cherson, ktoré od začiatku marca okupujú ruské invázne sily. Vyhlásil pritom, že Rusko zostane na južnej Ukrajine „navždy“. Ide o prvé vyjadrenie popredného ruského predstaviteľa o tom, že si Moskva plánuje ponechať obsadené územia Ukrajiny.

• Dve samozvané republiky, ktoré vo východoukrajinskom Donbase vyhlásili proruskí separatisti, vyslali do Moskvy svojich veľvyslancov. Stalo sa tak zhruba dva a pol mesiaca po tom, ako Rusko uznalo ich nezávislosť.

SVET 🌏

• Nemecko dodá Ukrajine sedem samohybných húfnic typu Panzerhaubitze 2000. V piatok to v Sliači potvrdila nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová pred rokovaním so slovenským rezortným partnerom Jaroslavom Naďom. Zbraňové systémy by nemali nemeckej armáde chýbať, pretože pôjde o kusy, ktoré sú aktuálne opravované. Berlín by mal zároveň Ukrajincom poskytnúť výcvik na tento typ delostreleckého systému.

• Britský premiér Boris Johnson vyzval v piatok francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, aby zabránil vyjednávaniu s Kremľom spôsobom, ktorý nahráva ruskej interpretácii konfliktu na Ukrajine.

• Polícia v Berlíne zakázala na 8. a 9. mája pri 15 pamätníkoch a v ich bezprostrednom okolí vyvesovanie ruských a ukrajinských vlajok, ako aj zobrazovanie ďalších symbolov vrátane písmena „Z“, ktoré sa stalo prejavom podpory ruskej agresie na Ukrajine. Dôvodom sú obavy z možných potýčok medzi ukrajinskými a ruskými skupinami počas spomienkových akcií pri príležitosti 77. výročia konca druhej svetovej vojny.

• Americký prezident Joe Biden v piatok oznámil, že USA poskytnú Ukrajine na obranu proti ruskej invázii ďalšiu vojenskú pomoc v hodnote 150 miliónov dolárov.

SLOVENSKO 🇸🇰

• Slovensko uvažuje o dodávkach bojových vozidiel pechoty či tankov T-72 na Ukrajinu. Musí mať ale za ne adekvátnu náhradu. Uviedol to minister obrany Jaroslav Naď.

• Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa prihovorí poslancom Národnej rady SR v utorok 10. mája o 12.00 h.


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

„Všetci v tíme si prajeme plné tribúny, takýto zápas si to zaslúži. Neviem, čo by malo ešte ľudí prilákať, ak nie derby a finále...

So máj 7 , 2022
„Všetci v tíme si prajeme plné tribúny, takýto zápas si to zaslúži. Neviem, čo by malo ešte ľudí prilákať, ak nie derby a finále pohára v jednom. Veríme, že C-tribúna, kde budú naši fanúšikovia, bude zaplnená a naši fanúšikovia vytvoria tú správnu belasú atmosféru,“ povedal pred finále David Hrnčár. Vstupenky […]

Prečítajte si aj niečo z archívu, čo ste možno prehliadli...

close