PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU SOBOTA 4.6.2022 (Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, B…

PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU

SOBOTA 4.6.2022

(Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, BBC, REUTERS, UNIAN, OS SR)

UKRAJINA 🇺🇦

• Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že má vieru vo víťazstvo svojej krajiny a porážku ruskej agresie, ktorá trvá už 100 dní. „Presne pred 100 dňami sme sa prebudili do novej reality,“ Zelenskyj uviedol vo video nahrávke, nakrútenej pred jeho oficiálnym sídlom v Kyjeve.

• Prokyjevský starosta prístavného mesta Mariupol Vadym Bojčenko obvinil v piatok Rusko z toho, že ruské jednotky a oddiely donbaských separatistov zadržiavajú zostávajúcich asi 100.000 obyvateľov Mariupola ako rukojemníkov.

• Ruský prezident Vladimir Putin v piatok uviedol, že ukrajinské obilie by mohlo byť vyvážané cez Bielorusko, ak budú zrušené sankcie voči Minsku.

• Spojené štáty potvrdili, že na Ukrajinu posielajú moderné palebné raketové systémy HIMARS. Vo svojom videopríhovore o tom v noci na piatok informoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dodal, že tieto zbrane „pomôžu zachrániť životy našich ľudí a ochrániť našu krajinu“. Ukrajina následne vyhlásila, že neplánuje použiť moderné americké salvové raketové systémy na útoky na ciele na ruskom území.

SVET 🌏

• Organizácia Spojených národov v piatok vyhlásila, že invázia Ruska na Ukrajinu nebude mať víťaza. OSN vydala vyhlásenie v 100. deň vojny, keď sa ruské sily pretláčajú hlbšie do východoukrajinského regiónu Donbas.

• Francúzsky prezident Emmanuel Macron v piatok vyhlásil, že šéf Kremľa Vladimir Putin urobil „historickú a fundamentálnu chybu“, keď rozhodol o začatí invázie na Ukrajinu.

• Až 20.000 Ukrajincom ponúknu útočisko v dočasných mestách vytvorených z dopravných kontajnerov, ktoré budú postavené na Ukrajine a financované Poľskom. Povedal to v piatok poľský veľvyslanec v Kyjeve Bartosz Cichocki.


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

👉 2. júna 2022 na bronzovom mítingu World Athletics Continental Tour v rakúskom Eisenstadte náš prekážkar Patrik Dömötor predvie...

So jún 4 , 2022
👉 2. júna 2022 na bronzovom mítingu World Athletics Continental Tour v rakúskom Eisenstadte náš prekážkar Patrik Dömötor predviedol pri behu na 400 m skvelý výkon. 🏃🔥 🔥 1. beh zvládol za 51 sekúnd (časomer pôvodne ukázal 50,97) a o 7 stotín si zlepšil osobný rekord. Celkovo sa umiestnil na […]

Prečítajte si aj niečo z archívu, čo ste možno prehliadli...

close