PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU SOBOTA 30.4.2022 (Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, …

PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU

SOBOTA 30.4.2022

(Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, BBC, REUTERS, UNIAN, OS SR)

UKRAJINA 🇺🇦

• Ruské ministerstvo obrany v piatok potvrdilo, že jeho letectvo zaútočilo vo štvrtok na ciele v Kyjeve v čase, keď tam bol na návšteve generálny tajomník OSN António Guterres. Starosta hlavného mesta Ukrajiny Vitalij Kličko medzičasom uviedol, že pri štvrtkovom ruskom útoku zahynul minimálne jeden človek.

• Na takmer 1200 stúpol oficiálny počet mŕtvych, ktorých telá našli v oblasti okolo ukrajinskej metropoly Kyjev po stiahnutí ruských jednotiek, uviedli v piatok ukrajinské policajné zdroje.

• Cieľom ruských vojenských útokov na Donbase je podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského túto oblasť úplne zničiť a vyľudniť. Hrozí tiež, že oblasť skončí ako ťažko obliehaný Mariupol.

• Podľa britského ministerstva obrany bolo Rusko nútené zlúčiť a presunúť vyčerpané a nesúrodé jednotky z neúspešného postupu na severovýchode Ukrajiny.

SVET 🌏

• Švédsko a Fínsko zostávajú v úzkom kontakte v súvislosti s rozhodnutím o tom, či vstúpiť do Severoatlantickej aliancie (NATO) po ruskej invázii na Ukrajinu. V piatok v Helsinkách to vyhlásili ministri zahraničných vecí oboch severských štátov.

• Poľsko podporí susednú Ukrajinu dodávkou viac než 200 tankov sovietskej výroby typu T-72 . Väčšina týchto tankov už prešla poľsko-ukrajinské hranice a nachádza sa na území Ukrajiny.

• Spojené štáty v piatok vyhlásili, že svet nemôže pristupovať k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi tak ako predtým. USA reagovali na to, že Indonézia pozvala Putina – ako aj ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského – na novembrový summit skupiny krajín G20. Bude sa konať na indonézskom ostrove Bali.

• Podľa odhadu Spojených štátov Rusko zaostáva za svojím časovým plánom vojenskej ofenzívy na východe Ukrajiny.

• Český premiér Petr Fiala a predseda poľskej vlády Mateusz Morawiecki po piatkovom stretnutí vo Varšave apelovali na Maďarsko, aby „jednoznačne odsúdilo“ zločiny spáchané ruskými vojakmi na Ukrajine.

• Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) vo štvrtok oznámila, že po ôsmich rokoch ukončí svoju misiu na Ukrajine, keďže Rusko pred necelým mesiacom vetovalo predĺženie jej mandátu.

SLOVENSKO 🇸🇰

• Poľsko je pripravené po uzemnení stíhačiek MiG-29 chrániť vzdušný priestor Slovenskej republiky. Minister obrany Jaroslav Naď o tom informoval po piatkovom rokovaní so svojím poľským partnerom Mariuszom Blaszczakom.


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

NEVIDITEĽNÝ STOJAN NA BICYKLE ?! 😱 JAZDA NA KOLOBEŽKE PO TERASE SKONČILA BOLESTIVO 🛴 👉Policajti v bratislavskej mestskej časti ...

So apr 30 , 2022
NEVIDITEĽNÝ STOJAN NA BICYKLE ?! 😱 JAZDA NA KOLOBEŽKE PO TERASE SKONČILA BOLESTIVO 🛴 👉Policajti v bratislavskej mestskej časti Ružinov prijali v uplynulých dňoch trestné oznámenie od rozhorčeného Bratislavčana, ktorý počas jazdy na kolobežke utrpel viaceré zranenia v dôsledku zrážky so stojanom na bicykle. Podľa doterajších informácii mal muž krátko […]

Prečítajte si aj niečo z archívu, čo ste možno prehliadli...

close