PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU PONDELOK 9.5.2022 (Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN,…

PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU

PONDELOK 9.5.2022

(Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, BBC, REUTERS, UNIAN, OS SR)

UKRAJINA 🇺🇦

• Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom príhovore venovanom Dňu víťazstva nad fašizmom upozornil v nedeľu na to, že zlo a vojna sa po 77 rokoch vrátili na Ukrajinu.

• Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ocenil medailou za službu vlasti psa, ktorému sa od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu podarilo nájsť viac ako 200 výbušnín. Stalo sa tak v nedeľu počas tlačovej konferencie, ktorú mal Zelenskyj v Kyjeve s kanadským premiérom Justinom Trudeauom.

• Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok v prejave ku Dňu víťazstva prirovnal boje počas 2. svetovej vojny k invázii na Ukrajine. V prejave na vojenskej prehliadke na Červenom námestí v Moskve vyhlásil, že ruská vojenská operácia na Ukrajine bola správnym rozhodnutím.

SVET 🌏

• Severoatlantická aliancia podľa generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga nezaznamenala žiadnu zmenu v jadrovej stratégii Ruska, ale svet sa zrejme musí pripraviť na „ešte masívnejšie ničenie“ zo strany ruskej armády na Ukrajine. Pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom Stoltenberg zároveň apeloval na Moskvu, aby ukončila vojnu na Ukrajine.

• Kanadský premiér Justin Truedeau v nedeľu navštívil ukrajinské mesto Irpiň pri Kyjeve. V príspevku na sociálnej sieti Telegram to oznámil starosta mesta Olexandr Markušyn. Kyjev v nedeľu navštívil aj chorvátsky premiér Andrej Plenkovič.

• Invázia na Ukrajinu odhalila neschopnosť ruskej armády vykonávať presné útoky vo veľkom rozsahu, upozorňuje britská rozviedka. Pripomína, že na začiatku Rusko verejne propagovalo svoju schopnosť viesť chirurgické útoky a obmedziť škody.

• Skupina siedmich ekonomicky najvyspelejších krajín sveta G7 je „zaviazaná postupne ukončiť alebo zakázať dovoz ruskej ropy“, uviedol Biely dom, stupňujúc tlak na Moskvu v súvislosti s inváziou na Ukrajinu.

• Krajiny Európskej únie zatiaľ ani po niekoľkých dňoch rokovaní nenašli kompromis v otázke embarga na ruskú ropu. Ešte sa pracuje na garanciách týkajúcich sa zabezpečenia dodávok pre niektoré krajiny, ktoré sú závislé od ropy dodávanej z Ruska cez ropovody.

SLOVENSKO 🇸🇰

• Prvá dáma USA Jill Bidenová v sprievode predsedu vlády SR Eduarda Hegera, jeho manželky a ministra vnútra Romana Mikulca v nedeľu napoludnie navštívila hraničný priechod s Ukrajinou vo Vyšnom Nemeckom. Zaujímala sa o prácu dobrovoľníkov a zložiek pomáhajúcich ukrajinským vojnovým utečencom. Za všetkých Ukrajincov sa tiež pomodlila v provizórnej kaplnke a po skončení návštevy odišla na Ukrajinu.


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

🎉👏 Dnes sa v ODE koná mini festival ku Dňu Európy. 🤩 Príďte ho osláviť, program bude pestrý. 👍🏻 Začíname o 16.00. 👉🏻 https://fb...

Po máj 9 , 2022
🎉👏 Dnes sa v ODE koná mini festival ku Dňu Európy. 🤩 Príďte ho osláviť, program bude pestrý. 👍🏻 Začíname o 16.00. 👉🏻 https://fb.me/e/3ldO1eMOu Autor správy, foto a správu publikoval Trenčín on Facebook
close