PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU PIATOK 17.6.2022 (Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, …

PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU

PIATOK 17.6.2022

(Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, BBC, REUTERS, UNIAN, OS SR)

UKRAJINA 🇺🇦

• Európska komisia odporučila kandidatúru Ukrajiny do Európskej únie, oznámila to predsedníčka komisie Ursula von der Leyenová, podľa ktorej bude krajina musieť vykonať množstvo nutných reforiem, s ktorými je spojený prijímací proces. Kandidátskou krajinou by sa malo stať aj Moldavsko.

• Ukrajina je pripravená pracovať na tom, aby sa stala riadnou členskou krajinou Európskej únie. Vyhlásil to vo štvrtok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po tom, čo štvorica európskych lídrov počas návštevy Kyjeva verejne vyjadrila podporu, aby bol Ukrajine okamžite udelený štatút kandidátskej krajiny EÚ.

• Francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecký kancelár Olaf Scholz, taliansky premiér Mario Draghi a rumunský prezident Klaus Iohannis navštívili vo štvrtok ukrajinské mesto Irpiň neďaleko Kyjeva, v ktorom ruské jednotky útočili na civilné ciele, školy, kultúrne centrá a obytné domy. Krátko po ich príchode sa v Kyjeve rozozvučali sirény ohlasujúce letecký poplach.

• Približne 10.000 civilistov zostáva uviaznutých vo východoukrajinskom meste Severodoneck, kde už niekoľko týždňov zúria ťažké boje medzi ukrajinskými a ruskými jednotkami. Uviedol to vo štvrtok gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj.

• Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová označila straty životov a zničenie majetku v ukrajinskom prístavnom meste Mariupol za vážne porušenie medzinárodného práva. Vo svojom štvrtkovom prejave pred Radou OSN pre ľudské práva v Ženeve uviedla, že podľa jej názoru „tieto hrôzy poznačia aj budúce generácie“.

SVET 🌏

• Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok uviedol, že je pripravený za určitých podmienok rokovať so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom. „Myslím si, že dnes si cesta do Ruska vyžaduje kladenie podmienok, to znamená gesto od prezidenta Putina. Nepôjdem tam len tak,“ uviedol Macron počas návštevy ukrajinskej metropoly Kyjev.

• Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg vo štvrtok zopakoval záväzok NATO ohľadne poskytovania vojenskej techniky na sebaobranu Ukrajiny. Oznámil tiež, že NATO nasadí na svoje východné krídlo viac vojakov.

• Nemecko je pripravené viesť bojovú brigádu v Litve a chce sa na nej podieľať štvorciferným počtom vojakov. Vo štvrtok to vyhlásila nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová na okraj stretnutia šéfov rezortov obrany krajín NATO v Bruseli. Britský minister obrany Ben Wallace zas novinárom v Bruseli povedal, že Londýn plánuje transformáciu dvoch svojich bojových skupín v Estónsku do väčšej jednotky, pričom počíta s rozsiahlym posilnením vojakov, ktorí budú v pohotovosti.

• Británia pridala vo štvrtok na sankčný zoznam najvyššieho predstaviteľa ruskej pravoslávnej cirkvi patriarchu Kirilla, blízkeho spojenca šéfa Kremľa Vladimira Putina, za „jeho podporu a schvaľovanie“ ruskej invázie na Ukrajinu.

• Litovská armáda vo štvrtok oznámila, že Ukrajine úspešne dodala pásové obrnené transportéry typu M113 americkej výroby v hodnote približne 15,5 milióna eur.


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

PRIPRAVILI SME ONLINE KURZ SLOVENSKÉHO JAZYKA PRE ZDRAVOTNÍKOV Z UKRAJINY V spolupráci s Ústavom cudzích jazykov Lekárskej fak...

Pi jún 17 , 2022
PRIPRAVILI SME ONLINE KURZ SLOVENSKÉHO JAZYKA PRE ZDRAVOTNÍKOV Z UKRAJINY V spolupráci s Ústavom cudzích jazykov Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave ponúkame zdravotníkov a zdravotníčiek z Ukrajiny odbornú jazykovú prípravu slovenského jazyka. Podporujeme tým efektívnejšie začlenenie zdravotníkov z Ukrajiny do poskytovania zdravotnej starostlivosti v zdravotníckych zariadeniach na území Slovenska. […]

Prečítajte si aj niečo z archívu, čo ste možno prehliadli...

close