PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU PIATOK 13.5.2022 (Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, …

PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU

PIATOK 13.5.2022

(Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, BBC, REUTERS, UNIAN, OS SR)

UKRAJINA 🇺🇦

• Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok večer v pravidelnom videoprejave k národu vyhlásil, že ruské sily od začiatku vojenskej ofenzívy na Ukrajine poškodili 570 zdravotníckych zariadení, pričom úplne zničili 101 nemocníc. Toto konanie nazval barbarstvom a hlúposťou.

• Približne 3000 civilistov z obliehaného ukrajinského mesta Mariupol zadržiavajú vo väzniciach ovládaných proruskými separatistami na východe Ukrajiny, uviedla vo štvrtok splnomocnenkyňa ukrajinského parlamentu pre ľudské práva Ľudmyla Denisovová.

• Kyjev včera oznámil, že vedie „ťažké“ rozhovory s Ruskom o zaistení bezpečného odchodu 38 vážne ranených bojovníkov z oceliarní Azovstaľ v juhoukrajinskom meste Mariupol obkľúčenom ruskými vojakmi.

SVET 🌏

• Počet ľudí, ktorí ušli z Ukrajiny pred inváziou Ruska do zahraničia, prekročil hranicu šesť miliónov. Ide o najhoršiu utečeneckú krízu v Európe od skončenia druhej svetovej vojny. Informoval o tom vo štvrtok Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).

• Rada Organizácie Spojených národov pre ľudské práva (OHCHR) vo štvrtok schválila rezolúciu o spustení vyšetrovania údajného porušovania ľudských práv a ďalších zločinov, ktorých sa mala dopustiť ruská armáda na Ukrajine.

• Spojené štáty vo štvrtok vyhlásili, že podporia akékoľvek kroky Fínska a Švédska čo sa týka ich úsilia stať sa súčasťou Severoatlantickej aliancie. Voľbu Fínska vstúpiť do NATO podporujú aj ďalšie krajiny vrátane Francúzska, Nemecka či Slovenska, ako aj generálny tajomník Aliancie Jens Stoltenberg.

• Ruské ministerstvo zahraničných vecí dnes oznámilo, že Rusko bude nútené reagovať na rozhodnutie Fínska vstúpiť do organizácie NATO. Fínsky minister zahraničných vecí Pekka Haavisto povedal, že Fínsko je vážne znepokojené nepredvídateľným správaním Ruska.

• Švédsko bude brať do úvahy rozhodnutie najvyšších predstaviteľov susedného Fínska o podpore vstupu do NATO aj pri svojom vlastnom rozhodovaní sa o prípadnom podaní žiadosti o členstvo v Aliancii.

• Za väčšinu civilných obetí počas ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu je zodpovedná ruská armáda a jej pridružené ozbrojené skupiny. Na základe zistení svojho úradu oznámila vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová.

SLOVENSKO 🇸🇰

• Premiér Eduard Heger vyjadril podporu vstupu Fínska do NATO. Minister obrany Jaroslav Naď vyhlásil, že keď reálne dôjde k vstupu Švédska a Fínska do NATO, bude to veľký deň pre silnejšiu obranu a bezpečnosť Európy.


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

⬆️ Inflácia na Slovensku zrýchľuje. V apríli dosiahla 11,8 %. Rástli všetky základné zložky inflácie okrem regulovaných cien. ...

Pi máj 13 , 2022
⬆️ Inflácia na Slovensku zrýchľuje. V apríli dosiahla 11,8 %. Rástli všetky základné zložky inflácie okrem regulovaných cien. 🔹Od decembra minulého roku pokračuje aj séria vysokých mesačných nárastov cien potravín. Medziročne sú potraviny drahšie už o viac ako 14 %. 🔹Čistá inflácia bez pohonných látok dosiahla 9,3 %. Je najvyššia […]

Prečítajte si aj niečo z archívu, čo ste možno prehliadli...

close