PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU NEDEĽA 8.5.2022 (Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, B…

PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU

NEDEĽA 8.5.2022

(Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, BBC, REUTERS, UNIAN, OS SR)

UKRAJINA 🇺🇦

• Všetky ženy, deti a starší civilisti boli evakuovaní z obliehaných oceliarní Azovstaľ v zničenom ukrajinskom prístavnom meste Mariupol, kde ukrajinské sily vzdorujú ruským vojenským jednotkám.

• Bomba zasiahla v sobotu dedinskú školu neďaleko východoukrajinského mesta Lysyčansk. Nachádzal sa v nej posledný obecný bunker a počas prebiehajúcich sobotňajších bojov sa v ňom ukrývalo približne 90 ľudí, informovali miestni predstavitelia. Úrady zatiaľ nevydali žiadne informácie o mŕtvych alebo ranených.

• Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v sobotu v nočnom videopríhovore venoval situácii v obkľúčenom Mariupole a informoval, že sa stále snažia o evakuáciu všetkých ľudí a „všetkých hrdinov, ktorí bránia“ mesto. Vo videopríhovore tiež oznámil, že od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu pred dva a pol mesiacom bolo v jeho krajine útokmi zasiahnutých takmer 200 kultúrnych pamiatok.

• Rusko podľa ukrajinského generálneho štábu pokračuje v ofenzíve v Donbase a pripravuje sa na útok pri Iziume. V Mariupole sa ruskí vojaci naďalej snažia blokovať ukrajinské sily v areáli oceliarní Azovstaľ, ktorý ostreľujú.

SVET 🌏

• Podľa americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) nič nenasvedčuje tomu, že by Rusko pripravovalo nasadenie taktických jadrových zbraní vo vojne na Ukrajine. Vyhlásil to v sobotu riaditeľ CIA William Burns.

• Rusko počas prvých troch mesiacov roka 2022 opustili takmer štyri milióny Rusov. Vyplýva to z oficiálnych štatistík, ktoré v sobotu zverejnila ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB). Išlo o Rusov, ktorí svoju vlasť opustili, lebo nesúhlasili s vojnou, obávali sa uzavretia hraníc, vyhlásenia stanného práva či všeobecnej mobilizácie. Štatistiky FSB však neukazujú, koľko odídených Rusov sa medzičasom vrátilo späť do vlasti.

• Británia v sobotu sľúbila ďalšiu vojenskú a humanitárnu pomoc Ukrajine za 1,3 miliardy libier (1,52 miliardy eur). Ďalších 63 miliónov eur na pomoc pre Ukrajinu oznámilo aj nemecké ministerstvo pre rozvoj.


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

❤️👮 CELÁ FOTOGALÉRIA KU DŇU MATIEK: https://www.facebook.com/1488631054500445/posts/5551423178221192/

Ne máj 8 , 2022
❤️👮 CELÁ FOTOGALÉRIA KU DŇU MATIEK: https://www.facebook.com/1488631054500445/posts/5551423178221192/ Autor správy, foto a správu publikoval Polícia Slovenskej republiky on Facebook

Prečítajte si aj niečo z archívu, čo ste možno prehliadli...

close