PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU NEDEĽA 5.6.2022 (Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, B…

PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU

NEDEĽA 5.6.2022

(Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, BBC, REUTERS, UNIAN, OS SR)

UKRAJINA 🇺🇦

• Niekoľko výbuchov bolo v nedeľu ráno počuť v oblasti ukrajinského hlavného mesta Kyjev. Ukrajinské médiá v nedeľu ráno informovali aj o ruských raketových útokoch na prístavné mesto Odesa.

• Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že dnešnými útokmi na predmestie Kyjeva boli zničené tanky a obrnené vozidlá dodané európskymi krajinami. Na Ukrajinu poslalo okolo 200 tankov sovietskej výroby T-72 Poľsko.

• Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom najnovšom príhovore k občanom zverejnenom v sobotu večer na svojej oficiálnej stránke obvinil Rusko z masívneho ničenia kultúrnych pamiatok, kostolov a iných miest spätých náboženstvom. Podľa neho to je dostatočný dôvod na vylúčenie tejto krajiny z Organizácie OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO).

• Ukrajina v sobotu informovala o úmrtí štyroch zahraničných dobrovoľníkov, ktorí po boku ukrajinskej armády bojovali proti ruským jednotkám. Muži pochádzali z Nemecka, Holandska, Austrálie a Francúzska.

SVET 🌏

• Španielsko pošle Ukrajine protilietadlové rakety a tanky typu Leopard s cieľom zintenzívniť svoju pomoc tejto krajine. Madrid ukrajinským vojakom tiež poskytne v Lotyšsku základný výcvik na ovládanie týchto tankov.

• Pápež František v sobotu oznámil, že sa čoskoro stretne s ukrajinskými predstaviteľmi, s ktorými chce prediskutovať možnosti svojej návštevy ich vojnou sužovanej vlasti.

• Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu upozornil, že Moskva bude útočiť na nové ciele v prípade, ak Západ dodá Ukrajine rakety dlhého doletu. Nové dodávky zbraní majú podľa Putina za cieľ „predlžovať konflikt“.


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

MILODARY OD VERIACICH SKONČILI V RUKÁCH ZLODEJA ⛪️ ➡️ Do jedného z kostolov v treťom bratislavskom okrese sa v noci z piatka na...

Ne jún 5 , 2022
MILODARY OD VERIACICH SKONČILI V RUKÁCH ZLODEJA ⛪️ ➡️ Do jedného z kostolov v treťom bratislavskom okrese sa v noci z piatka na sobotu vlámal neznámy páchateľ. ➡️ Zlodej poškodil viacero dverí, čím sa dostal do vnútorných priestorov chrámu, kde vypáčil 4 kusy plechových poštových schránok slúžiacich ako pokladničky. Z […]

Prečítajte si aj niečo z archívu, čo ste možno prehliadli...

close