PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU NEDEĽA 1.5.2022 (Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, B…

PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU

NEDEĽA 1.5.2022

(Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, BBC, REUTERS, UNIAN, OS SR)

UKRAJINA 🇺🇦

• Skupina 20 civilistov opustila v sobotu obliehaný komplex oceliarní Azovstaľ v Mariupole, uviedli ukrajinskí vojaci. Informoval o tom Sviatoslav Palamar, zástupca veliteľa ukrajinského pluku Azov.

• Primátor juhoukrajinského mesta Melitopol Ivan Fedorov v sobotu potvrdil, že na evakuáciu z mesta čaká asi 6000 ľudí. Dodal, že svoje domovy opustila asi polovica z vyše 150.000 obyvateľov mesta, zvyšných menej ako 80.000 sa ich rozhodlo zostať.

• Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v sobotu uviedol, že zrušenie sankcií voči Moskve je kľúčovou súčasťou mierových rokovaní s Ukrajinou. Jeho tvrdenia však poprel poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoľak.

• Štrnásť Ukrajincov vrátane tehotnej vojačky bolo prepustených počas najnovšej výmeny zajatcov medzi Ukrajinou a Ruskom. Oznámila to v sobotu ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková, ktorá však počet prepustených Rusov nekonkretizovala.

SVET 🌏

• Pokračujúcu „silnú podporu“ Washingtonu Ukrajine v boji proti agresii Ruska opätovne potvrdil americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Povedal to v rozhovore so svojím ukrajinským náprotivkom Dmytrom Kulebom, ktorý sa uskutočnil v sobotu večer miestneho času, uvádza sa vo vyhlásení rezortu americkej diplomacie.

• Americká herečka Angelina Jolieová pricestovala v sobotu do ukrajinského mesta Ľvov na humanitárnu misiu. Jolieová, ktorá je aj veľvyslankyňou dobrej vôle OSN, sa stretla s utečencami z Doneckej oblasti, lekármi a dobrovoľníkmi.

• Rusko sa podľa Londýna usiluje o dlhodobú politickú a ekonomickú kontrolu nad Chersonskou oblasťou, ktorej prevažnú časť obsadilo v počiatočnej fáze svojej invázie. Uviedlo to v pravidelnom hodnotení britské ministerstvo obrany.

SLOVENSKO 🇸🇰

• Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa prihovorí poslancom Národnej rady (NR) SR. Urobí tak prostredníctvom videokonferencie. Prenos sa plánuje už na aktuálnej 65. schôdzi.

• Poľsko má chrániť vzdušný priestor Slovenskej republiky zadarmo. Slovensko mu bude platiť iba náklady na palivo za zrealizovaný let nad svojím územím. Minister obrany SR Jaroslav Naď o tom informoval na základe predbežnej politickej dohody.


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

CHCEŠ SA STAŤ NAŠIM KOLEGOM ❓ MÁŠ ÚPLNÉ STREDOŠKOLSKÉ VZDELANIE ❓VYPLŇ FORMULÁR A MY SA TI OZVEME ⬇️ https://www.minv.sk/?kont...

Ne máj 1 , 2022
CHCEŠ SA STAŤ NAŠIM KOLEGOM ❓ MÁŠ ÚPLNÉ STREDOŠKOLSKÉ VZDELANIE ❓VYPLŇ FORMULÁR A MY SA TI OZVEME ⬇️ https://www.minv.sk/?kontaktny-formular 👉V rámci útvarov Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave aktuálne hľadáme nových kolegov na základné policajné útvary (služby poriadkovej polície, služby dopravnej polície, služby železničnej polície). 👉Čo požadujeme – občianstvo Slovenskej republiky […]

Prečítajte si aj niečo z archívu, čo ste možno prehliadli...

close