Photos from Galéria mesta Bratislavy’s post

🖼 Akvizície GMB v roku 2022

Juraj Gavula: Energie,1980
Bronz, 26,5 x 6,5 cm a skeny negatívov z procesu realizácie.
Model betónového objektu pre Sklad zdravotníckeho materiálu v Galante, architekt Milan Šavlík z roku 1981.
Do zbierky GMB nadobudnuté kúpou s finančnou podporou Fond na podporu umenia

Juraj Gavula: Rodina (1973).
Hliník / dural, 37x23x10cm a skeny negatívov z procesu realizácie.
Model objektu z vračanského vápenca umiestneného na sídlisku v Humennom, postavenom pre vysťahovaných Rusínov zo zatopených dedín z územia vodnej nádrže Stariná.
Do zbierky GMB nadobudnuté kúpou.

Diela Juraja Gavulu (Energie, 1980 a Rodina, 1973) nadväzujú na deklarovaný záujem inštitúcie GMB o výskum verejného priestoru a sú priamo viazané na výskum uskutočnený na pôde GMB (viď. monografická výstava J. Gavulu Vitálne formy, 2021).
Diela Juraja Gavulu sú odliatkami modelov pre realizácie umiestňované do architektúry, resp. verejného priestoru v budovateľských časoch masívnej výstavby reálneho socializmu. Dopĺňajú zbierku GMB o diela zaoberajúce sa kontextom architektúry v polohe doteraz slabo reflektovaných tzv. monumentálok. Socha Energie (1980) bola monumenatlizovaná v roku 1981 pre Sklad zdravotníckeho materiálu v Galante (arch. Milan Šavlík). Esencializujúca modernistická forma kruhového tvaru so zvlneným obvodom pripomína v kontexte autorovej tvorby energie žiarenia alebo procesy zvetrávania atď.. Ďalšou akvizíciou je model prvého J. Gavulovho diela do architektúry Rodina (1973), ktorý sa vyznačuje typicky modernisticky poňatou vzťahovosťou prírodných štruktúr a strojových konštrukčných prvkov. Ide o realizáciu pre humenské sídlisko, ktoré bolo založené po zásadnej historickej udalosti našich dejín, stavbe vodnej priehrady Stariná na etnicky menšinovom území, z ktorého boli rusínski obyvatelia zo zatopených dedín traumaticky vysťahovávaní do novozaloženého panelákového sídliska.


Autor správy, foto a správu publikoval Galéria mesta Bratislavy on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

FOTKA NA VEČER 📸 A vy ste mali aký začiatok týždňa? 🙂

Po nov 21 , 2022
FOTKA NA VEČER 📸 A vy ste mali aký začiatok týždňa? 🙂 Autor správy a foto KRPZBA FB Posts

Prečítajte si aj niečo z archívu, čo ste možno prehliadli...

close