Photos from Divadelný ústav’s post

Dnes si pripomíname 100. výročie narodenia dirigenta Viktora Máleka, dlhoročného dirigenta opery Slovenského národného divadla.

Viktor Málek začínal svoju profesionálnu činnosť v opernom súbore ostravského divadla (1946 – 1947) ako zbormajster a asistent svojho učiteľa, dirigenta Zdeňka Chalabalu.

V rokoch 1948 – 1962 si ako dirigent opery v Ústí nad Labem vybudoval široký operný repertoár. V roku 1961 dirigoval Viktor Málek pohostinsky v Slovenskom národnom divadle Wagnerovho „Blúdiaceho Holanďana“ a v roku 1962 sa stal dirigentom operného súboru.

Typickou črtou Málkovho rukopisu bola koncentrovanosť na kvalitu hudobnej interpretácie, znalosť speváckej techniky mu pomáhala skvalitniť prácu po stránke výrazovej, vedel citlivo odhadnúť, aké nároky mohol uplatňovať voči spevákovi pri vytváraní hudobnej koncepcie úlohy.

Blízky vzťah Viktora Málka ku komornej hudbe vyústil v roku 1969 k založeniu komorného telesa na pôde SND, ktoré v roku 1971 prijalo názov Camerata Slovaca. V roku 1994 bol Viktor Málek spoluzakladateľ Symfonického orchestra VŠMU, ktorý sa prvýkrát predstavil na verejnosti na Slávnostnom koncerte k 45. výročiu založenia VŠMU v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie v Bratislave.

Viac sa dozviete v našej databáze etheatre.sk https://lnk.sk/xir3


Autor správy, foto a správu publikoval Divadelný ústav on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Photos from Divadlo Nová scéna's post

Ut dec 20 , 2022
Všetko najlepšie, veľa lásky, radosti, šťastia a zdravia želáme k dnešným narodeninám Romane Dang Van. Momentálne sa Romanka venuje svojej rozrastajúcej sa rodine, ale my sa už teraz tešíme, keď sa po materskej dovolenke znovu zaskvie v muzikáloch Turandot (Ryu), Mamma Mia! (Sofia), Cyrano z predmestia (Roxana) a Jánošík (Víla […]

Prečítajte si aj niečo z archívu, čo ste možno prehliadli...

close