Photos from Čierne diery’s post

🖤 Aktivna rola Čierne diery prispela k jednému z prvých pozitívnych príkladov záchrany diela vo verejnom priestore. Upozornila aj na potrebu spoločenskej zodpovednosti v prípade ochrany nášho kultúrneho a umeleckého dedičstva, ktoré sa nachádza akoby na „území nikoho” a my sa stávame iba svedkami jeho postupnej degradácie.

GMB sa od roku 2020 vo svojej dramaturgickej línii sustredí aj na tému umenia vo verejnom priestore. Každoročne prináša výstavy slovenských umelcov a umelkýň, ktorých diela nájdete nielen v uliciach Bratislavy ale aj po celom Slovensku.

Monografická výstava Vitálne formy: Juraj Gavula v roku 2021 komplexnejšie predstavila jeho sochársku tvorbu od konca 60. rokov 20. storočia, ktorej základ je položený na modernom sochárskom umení a patrí do línie biomorfného sochárstva, abstraktného výtvarného výrazu, na maximum zredukovaných formách inšpirovaných prírodou, jej procesmi a javmi. V danom čase sa táto tendencia v slovenskom umení rozvíjala i v tvorbe ďalších solitérne činných autoriek a autorov, akými boli napríklad M. Bartuszová, J. Rusnák a J. Sušienka.

Dôležitou časťou výstavy bol príspevok do súčasnej diskusie na tému umenie vo verejnom priestore. Výstava priblížila predovšetkým jeho sochárske realizácie v Bratislave a bratislavskom regióne. Viacero týchto realizácií sú dnes a boli vlastne i v minulosti pre verejnosť takmer nedostupné, ostali neznámymi, nepoznanými alebo anonymnými. V súčasnosti sú mnohé z nich poškodené, zničené alebo im pre absentujúcu legislatívu hrozí riziko zániku. Počas dlhých rokov im chýba akákoľvek starostlivosť, pravidelná údržba a odborné reštaurovanie. Aj na tento problém umenia voľne ponechaného vplyvom času, klímy a porevolučným i súčasným zmenám vlastníkov výstava upozornila.

🎬 Viac o Jurajovi Gavulovi a jeho tvorbe sa dozviete vo videách.
https://youtu.be/9PRaGIIfczw
https://youtu.be/binzhf50miI


Autor správy, foto a správu publikoval Galéria mesta Bratislavy on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

This content isn't available right now

St dec 7 , 2022
Mestská časť Bratislava-Rača Vás pozýva 7. decembra o 18:00 h do KS Žarnovická na Cestovateľskú besedu s Michalom Knitlom na tému 109 DNÍ V KOLUMBII – LÁSKA, ĽADOVCE I NEPREBÁDANÉ MIESTA. 🗺️ 🌊 Dva oceány, ľadovce, amazónia i nádherné ženy. O Kolumbii som sníval už 11 rokov a mal som […]

Prečítajte si aj niečo z archívu, čo ste možno prehliadli...

close