Photos from Bratislavský kraj’s post

PAMÄTÁME. DNES UPLYNULO 77 ROKOV OD OSLOBODENIA OSVIENČIMU
27. január je Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. Vojaci Červenej armády našli presne pred 77 rokmi vo vyhladzovacom tábore Auschwitz – Birkenau takmer osem tisíc vyhladovaných a zúbožených ľudí.

Väzňami sa stali, pretože sa narodili do „nesprávnej“ rodiny. Nacisti do tábora zvážali Židov z celej Európy. Po príchode ich čakalo rozhodnutie, či budú žiť alebo zomrú ihneď. Pozerali sa na vraždenie svojich blízkych a ak ich vojaci zaradili do pracovných skupín, čakali ich neľudské podmienky, hlad, choroby, vyčerpanie.

Tí, ktorí tábor prežili, mali nesmierne ťažký a traumatizujúci život aj na slobode. Niekoľko vtedy zachránených detí žije dodnes, sú to však už veľmi starí ľudia a zachovanie ich odkazu je našou povinnosťou.

„Učme sa z minulosti a chráňme našu budúcnosť. Bratislavská župa odovzdá odkaz obetí a preživších v dvoch významných projektoch – v seneckej synagóge a na Patrónke, ktorá bola kedysi koncentračným strediskom,“ uviedol župan Juraj Droba.

🕯Počet obetí v tomto koncentračnom tábore nie je možné vyčísliť, ale historici odhadujú, že toto desivé číslo mohlo byť okolo jeden a pol milióna.

(📸: Zábery z Múzea holokaustu v Seredi, kam pravidelne organizujeme zájazdy študentov župných škôl.)


Autor správy, foto a správu publikoval Bratislavský kraj on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Photos from Sloboda zvierat's post

Št jan 27 , 2022
🆘 Prvý mesiac v roku, sa nám s bolestivými zlomeninami doslova roztrhlo vrece. ❌ TERAZ VÁS PROSÍME NALIEHAVO O POMOC. ❌ Bertíka sme prevzali v kritickom stave, s niekoľkonásobnou, trieštivou fraktúrou predlaktia. Rana je zasiahnutá bakteriálnou infekciou, ktorá sa bez ošetrenia, nebezpečne rozšírila. V tejto chvíli už nebojujeme len o […]