Photos from Bratislavský kraj’s post

💃🕺 FAŠIANGOVÝ BÁL V OBCI VYSOKÁ PRI MORAVE

👺 Fašiangy sú tradičný zimný folklórny sviatok, ktorý sa slávi v mnohých krajinách, počas obdobia pred Veľkou nocou. Predstavujú začiatok pôstneho obdobia a sú plné veselých zvykov a tradícií. Na Slovensku sa slávia v období od Troch kráľov až do popolcovej stredy, pričom najväčšia slávnosť sa koná v posledný deň fašiangov, v utorok pred Popolcovou stredou.

👉 V obci Vysoká pri Morave, sa na oslavách zúčastnil aj predseda Bratislavského kraja Juraj Droba: „Som veľký fanúšik tradícií a Záhoráci sa teda vedia zabávať. Babský chmat je tancovačka, na ktorej vás každých 30 sekúnd schmatne iná hochštecká dáma a z parketu niekedy musíte utekať. Tieto ženské sviatky siahajú do čias monarchie a klobúk dole pred obyvateľmi Vysokej pri Morave, ktorí ich pre nás udržujú živé. Vďaka patrí bývalému starostovi Dušanovi Dvoranovi a súčasnému Andrejovi Dvoranovi, ktorý prebral žezlo.
Tradične sa tu stretávajú starostovia z okolitých obcí, slovenských aj rakúskych. Perfektný spôsob, ako utužiť vzťahy. Fašiangy sú sviatky radosti, hodovania a tanca a to nám všetkým teraz dobre padlo.“

👉 Podobne ako mnohé kresťanské sviatky, aj fašiangy majú pohanské korene. Niektoré zvyky súvisiace s fašiangami sa totiž vyvinuli zo starovekých pohanských rituálov. Podobne ako fašiangy, aj tieto rituály boli spojené s oslavou a veselicou, ktoré mali za cieľ vyhnať zimu a privítať jar.


Autor správy a foto Bratislavský kraj on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Photos from FK Inter Bratislava's post

St feb 22 , 2023
🟡⚫ Sústredenie v Radave U14 Tréner Samuel Demian: „Sústredenie v Radave hodnotím pozitívne. Absolvovali sme ho týždeň pred začiatkom majstrovských zápasov. Počas sústredenia sme mali kvalitné dvojfázové tréningy na veľkej umelej tráve, aj keď poveterostné podmienky neboli vždy optimálne. Sústredenie bolo zamerané na zdokonaľovanie herných činností jednotlivca a taktického konania […]

Prečítajte si aj niečo z archívu, čo ste možno prehliadli...

close