Photos from Bratislava – hlavné mesto SR’s post

🟦 Prvé Bratislavské kultúrne fórum: Aká je vízia bratislavskej kultúry?

V utorok, 22. novembra 2022, sa v Starej tržnici konalo prvé Bratislavské kultúrne fórum (BaKF) organizované naším Oddelením kultúry v spolupráci s BKIS Bratislavské kultúrne a informačné stredisko . Cieľom fóra je vytvoriť stabilnú platformu pre kontinuálny dialóg a spoluprácu medzi mestom Bratislava, partnermi z verejnej správy a organizáciami zriaďovanej a nezriaďovanej kultúry pôsobiacimi na území Bratislavy. Na fóre bola zároveň predstavená publikácia Dekáda pre kultúru: Koncepcia udržateľného rozvoja Bratislava 2030, ktorá je skrátenou verziou prvej bratislavskej kultúrnej stratégie schválenej v júni 2022. Aj kvôli tomu bolo fórum tematicky zamerané na pohľad do budúcnosti – na Víziu lepšej budúcnosti pre kultúru v Bratislave.

💬 “Plne si uvedomujem, že súčasná doba, krízy, ktorým čelíme, nám sťažujú naladiť sa na víziu budúcnosti. Uvažovanie o budúcnosti, vytváranie vízií a plánov stráca na dôveryhodnosti. Ak však nechceme byť spoločnosťou bez budúcnosti, ostáva nám jediné. Spoločným úsilím pretvárať prítomnosť smerom k spoločnosti, v ktorej chceme žiť. Tu zohráva kultúra dôležitú rolu. Kultúra nám pomáha integrovať sa v sociálnych, ekonomických a politických podmienkach, ktoré nás obklopujú. Učí nás, ako máme žiť a konať v konkrétnych spoločenstvách. Rozvíja schopnosť kritického premýšľania o svete a schopnosť vnímať ho v širších kontextoch. To je pohľad a odkaz, ktorý chceme kultúrnou stratégiou mesta rozvíjať.”, dodáva Zuzana Ivašková.

Prvé BaKF otvoril primátor Bratislavy, Matúš Vallo, spolu s vedúcou Oddelenia kultúry hl. mesta SR Bratislavy, Zuzanou Ivaškovou, ktorej patril aj prvý programový formát, keynote prednáška s názvom Nový idealizmus v kultúre. Po nej nasledoval formát kultúrnych 8×7, v ktorom vízie budúcnosti svojich sektorov a inštitúcií predstavilo 8 kultúrnych aktérov pôsobiacich v Bratislave – medzi inými aj riaditeľka Múzeum mesta Bratislavy, Zuzana Palicová, a riaditeľ Mestská knižnica v Bratislave , Tomáš Štefek. Po ich prezentáciách nasledovala diskusia, v ktorej sa snažili spoločne pomenovať kam a prečo kultúra (nielen) v Bratislave smeruje. Posledným bodom programu bola panelová diskusia, v ktorej zástupcovia a zástupkyne hl. mesta, Bratislavského samosprávneho kraja a Ministerstva kultúry SR diskutovali o hľadaní rovnováhy medzi zriaďovanou a nezriaďovanou kultúru na Slovensku. Súčasťou programu bolo aj otvorené fórum, v ktorom dostali priestor na vstupy, otázky a podnety aj prítomní účastníci.

Prvého Bratislavského kultúrneho fóra sa zúčastnilo vyše 150 ľudí najmä z bratislavskej kultúrnej obce. Z podujatia bol vyhotovený aj videozáznam, ktorý bude zverejnený v prvej polovici decembra. Ďalší ročník BaKF sa bude konať na jar 2023.

📸 Marek Velček


Autor správy a foto Bratislava – hlavné mesto SR on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Hľadáme vedúcu / vedúceho oddelenia ľudských zdrojov Bratislavy! Budete: 👉 Riadiť oddelenie ľudských zdrojov na Magistráte hlav...

St nov 30 , 2022
Hľadáme vedúcu / vedúceho oddelenia ľudských zdrojov Bratislavy! Budete: 👉 Riadiť oddelenie ľudských zdrojov na Magistráte hlavného mesta SR Bratislavy 👉 Pracovať na modernizácii úradu, on-boardingu zamestnancov či stratégii rozvoja ľudských zdrojov 👉 No hlavne pracovať pre Bratislavu na projektoch, ktoré majú zmysel a pre ľudí, ktorí mestu zmysel dávajú! […]

Prečítajte si aj niečo z archívu, čo ste možno prehliadli...

close