OD ODCHODU OKUPAČNÝCH VOJSK SOVIETSKEJ ARMÁDY Z ČESKOSLOVENSKA UPLYNULO 31. ROKOV 🇨🇿 📆 Dnes si pripomíname koniec okupácie Česk…

OD ODCHODU OKUPAČNÝCH VOJSK SOVIETSKEJ ARMÁDY Z ČESKOSLOVENSKA UPLYNULO 31. ROKOV 🇨🇿

📆 Dnes si pripomíname koniec okupácie Československa armádou Varšavskej zmluvy – 21. júna 1991 po „dočasnom“ 23 ročnom pobyte opustili posledné vojenské jednotky naše územie.

🪖 Z Československa odišlo v 925 transportoch 73 500 sovietskych dôstojníkov a vojakov, takmer 40 000 rodinných príslušníkov, 1 220 tankov, 2 500 bojových vozidiel pechoty, viac ako 100 lietadiel, takmer dve stovky vrtuľníkov a 95 000 ton munície.

☣️ Počas ich 23-ročného pôsobenia na území vtedajšieho Československa však okupačné vojská zanechali škody, ktorých sa zbavujeme dodnes. Na okupovanom území zabrali 12 000 hektárov pôdy, 6 000 hektárov lesa a celkovo pôsobili v 227 lokalitách. Po ich odsune však zostalo len 12 z nich ekologicky čistých.

😔 O krutosti vojsk Varšavskej zmluvy, no zároveň aj o vzdore a nespokojnosti nášho obyvateľstva hovorí aj smutná štatistika z obdobia od 21. augusta do 31. decembra 1968 – v dôsledku prítomnosti cudzích vojsk podľa doterajších poznatkov v celom Československu zahynulo 108 osôb.

🇸🇰 Ich vyhasnuté životy sa však navždy zapísali do histórie našej krajiny a stali sa pre nás mementom boja sa slobodu a demokraciu.

#mosr #vyrocie #okupacia #ceskoslovensko #sloboda #demokracia


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

☀️⛱LETNÉ RADNIČNÉ ČÍTANIE V týchto dňoch putuje do vašich schránok najnovšie číslo Radničných zvestí. Dočítate sa napríklad: ...

Ut jún 21 , 2022
☀️⛱LETNÉ RADNIČNÉ ČÍTANIE V týchto dňoch putuje do vašich schránok najnovšie číslo Radničných zvestí. Dočítate sa napríklad: 🔸 Aký je stav prebiehajúcich rekonštrukcií 🔸 Aké sú vízie mesta pre budúcnosť plávania a plaveckých športov 🔸 Otázky a odpovede k parkovaniu V zvestiach nájdete aj formulár pre zaslanie projektu Participatívneho rozpočtu. […]

Prečítajte si aj niečo z archívu, čo ste možno prehliadli...

close