OD 20. MARCA SA RUŠÍ POVINNÁ IZOLÁCIA PRE OSOBY S COVID-19 K zrušeniu vyhlášky k izolácii osôb pozitívnych na COVID-19 a karant…

OD 20. MARCA SA RUŠÍ POVINNÁ IZOLÁCIA PRE OSOBY S COVID-19

K zrušeniu vyhlášky k izolácii osôb pozitívnych na COVID-19 a karanténe úzkych kontaktov s účinnosťou od 20. marca 2023 dochádza po dohode Úradu verejného zdravotníctva SR s Ministerstvom zdravotníctva SR a odborným konzíliom.

Znamená to, že osoby s COVID-19 by už od tohto dátumu nemali mať povinnú päťdňovú domácu izoláciu. Naďalej budú, samozrejme, v starostlivosti svojich ošetrujúcich lekárov, ktorí im budú nastavovať liečbu či stanovovať práceneschopnosť.

Týmto smerom sa uberá napríklad aj susedné Česko. Ochorenie si v súčasnosti nevyžaduje povinnú izoláciu vzhľadom na aktuálne cirkulujúce varianty a podiel ľudí, ktorí COVID-19 prekonali a/alebo boli kompletne zaočkovaní.

Prakticky sa tak COVID-19 dostáva na úroveň ostatných akútnych respiračných ochorení, pri ktorých sa ľudia chránia sami s ohľadom na vlastné zdravie, ale aj na ochranu zraniteľných skupín (seniori, chronicky chorí, imunokompromitované osoby a pod.).

Vyhláška k prekrytiu horných dýchacích ciest sa nateraz rušiť nebude. V súčasnosti má stále opodstatnenie – ešte máme relatívne vysokú chorobnosť na akútne respiračné ochorenia.

Povinné riadne prekrytie horných dýchacích ciest (nos a ústa) respirátorom naďalej platí pre personál zdravotníckych a sociálnych zariadení pri kontakte s klientmi a pacientmi (personál nemocníc, ambulancií a lekární), návštevníkov zdravotníckych a sociálnych zariadení, pacientov v čakárňach a ambulanciách lekárov či zákazníkov lekární.


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

🔴 Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na zajtrajší deň v čase od 5:00 do 20:00 hod. na území Bratislavy výstrahu dr...

Pi mar 10 , 2023
🔴 Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na zajtrajší deň v čase od 5:00 do 20:00 hod. na území Bratislavy výstrahu druhého stupňa pred silným a prudkým vetrom🌬. 🔵 Odporúčame vám preto zvážiť aktivity v prírode alebo na miestach, kde vás vietor môže ohroziť. Pri pohybe mestom vyzývame k zvýšeniu opatrnosti☝️. […]

Prečítajte si aj niečo z archívu, čo ste možno prehliadli...

close