Od 1. júla dôjde k zvýšeniu cien cestovného v rámci Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji. Kvalitná, bezpečná …

Od 1. júla dôjde k zvýšeniu cien cestovného v rámci Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji.

Kvalitná, bezpečná a spoľahlivá verejná doprava je pre Bratislavu nesmierne dôležitá. Posledné roky robíme spolu s Dopravný podnik Bratislava veľa preto, aby sme ju modernizovali a zatraktívnili. Nové autobusy a ďalšie trolejbusy a električky na ceste k nám vďaka eurofondom, doplnená klimatizácia, častejšie spoje, nove prístrešky, modernizovaná električková radiála a ďalšia nová vo výstavbe.

Infláciu a s tým súvisiaci rast cien a vstupov do prevádzky verejnej dopravy však nie je možné ignorovať. Potom, čo legislatívne zmeny presadené vládou počas minulého roka obrali Bratislavu o desiatky miliónov eur ročne, sú rozpočtové možnosti mesta radikálne obmedzené. V prípade MHD sme preto stáli pred dvoma možnosťami.

Možnosť prvá – jednoducho povedané zhoršiť MHD. Čiže výraznejšie rušiť spoje a linky, predlžovať intervaly, oslabiť údržbu. Druhá možnosť – navýšiť ceny lístkov, aby sme aspoň čiastočne vykryli vyššie náklady a výpadky v rozpočte kvôli vláde.

Prvá možnosť by znamenala napríklad, že by sa úplne zrušili niektoré linky a iné by jazdili menej často, obyvatelia by museli dlhšie čakať na svoj spoj, oveľa častejšie by stávalo, že cestujúci by sa do vozidla nezmestil na prvý pokus, menej by sme vozidlá čistili. pri prestupoch by ste čakali dlhšie a prestupovať by ste museli častejšie. Sme presvedčení, že spoľahlivá, pohodlná a rýchla MHD, ktorú používajú desiatky tisíc cestujúcich denne, je absolútnym základom dobre fungujúceho mesta, a predpokladom kvality života. Takéto zhoršenie tejto základnej služby našim obyvateľom jednoducho nemôžeme urobiť.

Preto sme sa na základe zhody s partnermi v rámci Integrovaného dopravného systému, čiže so samosprávnym krajom, Ministerstvom dopravy a BID, rozhodli pre druhú možnosť, navýšenie cien cestovného. Zároveň, keď inflácia prekročí 3%, má aj spoločnosť BID v zmysle dohody a zaužívanej praxe navrhnúť zmenu cenníka, ktorá infláciu zohľadní.
Od 1. júla tak stúpnu ceny takmer všetkých cestovných lístkov o 20%, čo zhruba predstavuje kumulovanú mieru inflácie od roku 2021, keď sme naposledy upravovali tarifu. Prakticky to znamená, že napríklad základný 30 minútový lístok, ktorý teraz stoji 90 centov, bude stáť 1,10 eur. Alebo ročná električenka v meste, ktorá teraz stojí 199 eur, bude po novom stáť 239 eur.

Zároveň sme našli zhodu na tom, aby sme v rámci možností podporili dostupnosť cestovného pre žiakov a ušetrili výdavky na zvýšené cestovné pre ich rodiny. Preto všetky predplatné cestovné lístky, čiže týždňové, mesačné, štvrťročné a ročné električenky pre deti od 6 do 18 zostanú v pôvodnej cene, bez navýšenia.

Zvýšenie cestovného je opatrením, ku ktorému nepristupujeme radi, ale vzhľadom na výpadky v príjmoch mesta kvôli prijatým populistickým zákonom, a inflácii, je to nevyhnutný krok na zachovanie súčasného rozsahu a kvality dopravných služieb v hlavnom meste. Vo vylepšeniach verejnej dopravy a v jej modernizácií budeme aj naďalej pokračovať – je to pre nás jedna z hlavných priorít, a už tento rok sa môźeme tešiť na ďalšie nové vozidlá v uliciach, vďaka eurofondom.


Autor správy, foto a správu publikoval Bratislava – hlavné mesto SR on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

POLICAJNÝ PES NEDAL VLÁMAČOVI ŠANCU V skorých ranných hodinách bol krátko po krádeží zadržaný podozrivý 17 ročný mladý muž, kto...

Št máj 25 , 2023
POLICAJNÝ PES NEDAL VLÁMAČOVI ŠANCU V skorých ranných hodinách bol krátko po krádeží zadržaný podozrivý 17 ročný mladý muž, ktorý sa mal vlámať do predajne potravín v obci Zborov nad Bystricou, okres Čadca. Podozrivý muž mal poškodiť sklenenú výplň dverí, vojsť do predajne a odcudziť rôzny tovar v hodnote 951,00 […]

Prečítajte si aj niečo z archívu, čo ste možno prehliadli...

close