Od 1. januára 2022 sa oficiálne začalo na Slovensku zálohovanie PET fliaš a plechoviek. Prázdne plastové fľaše, či plechovky môž…

Od 1. januára 2022 sa oficiálne začalo na Slovensku zálohovanie PET fliaš a plechoviek. Prázdne plastové fľaše, či plechovky môžeme po novom nosiť späť do obchodov.

♻ Zálohovanie sa týka takmer všetkých nápojov, ktoré sú balené v plastových fľašiach, či plechovkách s objemom 0,1 až 3 litre.

♻ Výnimkou sú obaly od mlieka a mliečnych nápojov, sirupov a alkoholických nápojov s obsahom alkoholu viac ako 15 %. Tieto obaly treba naďalej separovať do žltých kontajnerov určených na zber plastov.

♻ Fľaše a plechovky sa musia odovzdávať neskrčené a s čitateľným čiarovým kódom. Len tak ich vie zálohomat, respektíve ručný scanner overiť a vyplatiť zákazníkovi naspäť záloh.

♻ Zálohujú sa len tie obaly, ktoré sú označené veľkým symbolom „Z“ vsadeným do recyklačných šípok. Ten bude umiestnený v blízkosti čiarového kódu a dopĺňať ho bude text „ZÁLOHOVANÉ“.

♻ Ak plastové fľaše a plechovky zálohovať nebudeme, záloh 15 centov nám prepadne a tým pádom nevyužijeme príležitosť efektívneho zberu odpadov a neodľahčíme životné prostredie.

♻ Výška zálohu je pre všetky druhy jednorazových nápojových obalov jednotná – 15 centov. Fľaše a plechovky síce môžeme zálohovať v ktoromkoľvek obchode na Slovensku, ale vrátený záloh môžeme minúť len v predajni, kde sme dané obaly odovzdali.

Zálohovateľné flaše a plechovky môžete vo Vajnoroch odovzdať buď v predajni Tesco v OC Vajnoria, prípadne v potravinách Terno na Osloboditeľskej ulici.


Autor správy a foto Vajnory – dedina v meste on Facebook Zdroj Vajnory – dedina v meste on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

V uliciach sú už tretí týždeň. Ako fungujú parkovací asistenti v regulovaných zónach Bratislavy? - Mestská polícia Bratislava

Št jan 27 , 2022
Po viac ak odvoch týždňoch už vraj poznajú autá domácich. Tí ich vítajú, lebo majú kde zaparkovať. Poznajú ich aj pravideľní návštevníci zón, ktorí pri nás pristavujú a zdravia sa. „Bodaj by aj nie, keď sa im vyhrážam pokutami,“ žartuje pani Ivana a dodáva, že s každým sa dá vychádzať […]
close