Nedokončená železničná trať z Plaveckého Mikuláša do Jablonice

🚂 PO STOPÁCH NEDOKONČENEJ ŽELEZNIČNEJ TRATE Z PLAVECKÉHO MIKULÁŠA DO JABLONICE
Viedenskou arbitrážou prišlo Slovensko a značnú časť územia, na ktorom sa nachádzali aj železničné trate. Spojenie hlavného mesta Bratislavy so severnou a východnou časťou krajiny bolo možné len cez Leopoldov. Preto sa vláda rozhodla, že postaví novú železničnú trať, ktorá pôjde cez Zohor, Plavecký Mikuláš až do Jablonice.

Výstavba približne 14-kilometrového úseku z Plaveckého Mikuláša do Jablonice sa začala v roku 1943. Aj takmer po osemdesiatich rokoch môžeme v teréne vidieť násypy a mosty.

Ukončenie stavby sa predpokladalo v roku 1947. Do skončenia vojny sa zrealizovalo peibližne 40 % zemných prác a premostení vodných tokov. Ešte aj po vojne v roku 1945 vo výstavbe pokračovalo. S prihliadnutím na stanovisko ministerstva obrany, že trať nie je z hľadiska obrany štátu potrebná, boli stavebné práce definitívne zastavené 30. apríla 1949.

Výprava: Michal Feik a Ladislav Findl (BSK)
Zdroj informácií: zeleznicne.info


Autor správy a foto Bratislavský kraj on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Vyvarujte sa ničeniu prírody a aj pokutám. ⬇⬇⬇ Marcové počasie 🌤 láka mnohých ľudí tráviť čas v...

So mar 5 , 2022
Vyvarujte sa ničeniu prírody a aj pokutám. ⬇⬇⬇ Marcové počasie 🌤 láka mnohých ľudí tráviť čas v prírode 🌳. Aj pobyt v nej má určité pravidlá, najmä ak navštevujete chránené krajinné oblasti. Pozrite si video o Sandbergu s naším kolegom 👮, ktorý vám vysvetlí, ako sa správať, aby ste sa […]

Prečítajte si aj niečo z archívu, čo ste možno prehliadli...

close