KNIŽNICE ZOSTANÚ OTVORENÉ DO NESKORÝCH HODÍN, LÁKAJÚ NA NOC V KNIŽNICI 📖📣 Šesť regionálnych knižníc, ktorých zriaďovateľom je B…

KNIŽNICE ZOSTANÚ OTVORENÉ DO NESKORÝCH HODÍN, LÁKAJÚ NA NOC V KNIŽNICI 📖📣

Šesť regionálnych knižníc, ktorých zriaďovateľom je Banskobystrický samosprávny kraj, pripravilo na piatok 24. septembra pilotné podujatie pre širokú verejnosť pod názvom Noc v knižnici. Z bohatého programu si vyberú deti i dospelí.

„Veríme, že Noc v knižnici bude projektom, ktorý naštartuje sériu každoročných, pravidelne sa opakujúcich akcií, na ktoré sa budú čitatelia tešiť, čím sa naplní vízia knižnice ako otvoreného komunitného priestoru na zdieľanie zážitkov, čítania, umenia a stretávania sa s ľuďmi,“ hovorí vedúci oddelenia Peter Černek.

Program v Krajská knižnica Ľudovíta Štúra vo Zvolene je naplánovaný od 12:30 až do 22. hodiny. Deti i rodičia sa v popoludňajších kreatívnych dielňach naučia ako vyrobiť odznak, servítkovať či premieňať staré knihy.

V „Rozprávkových dobrosvetoch“ si môžu pozrieť ukážky bábok Zuzany Almáši Koreňovej, neskôr večer sa uskutočnia zábavné hry. Pre odvážnych sú určené strašidelné rozprávky. Program pre dospelých tvoria najmä literárne besedy so zvolenskými autormi – Júliou Zlúkyovou a Ondrejom Kalamárom i stretnutie s obľúbenými slovenskými spisovateľkami – Petrou Nagyovou Džerengovou a Michaelou Ellou Hajdukovou.
Prestávky medzi besedami oživí „Nočné hudobné osvieženie“ v podaní živej kapely. Na záver večera je pripravené losovanie tomboly.

Hontiansko-novohradská knižnica A. H. Škultétyho Veľký Krtíš bude mať program od 15:00 do 22:00, počas ktorého knihovníci hravou formou predvedú deťom „Keď to knihu bolí“, ako sa má a nemá zaobchádzať s knihou, zažijú „Magické okamihy“ s kúzelníkom, prihovorí sa im aj „Pipi dlhá pančucha“ a pre tých, čo sa neboja, sú pripravené hrôzostrašné rozprávky.

Dospelí sa môžu porozprávať s regionálnou spisovateľkou Veronikou Vayajovou – „Nič nás nerozdelí“ a „Pod lampou“ si môžete vypočuť príbehy zo života v stredoveku na hrade Modrý Kameň s Jaroslavom Hankom. Pripravené budú aj ukážky 3D tlače.

V Novohradskej knižnici v Lučenci v čase od 17:30 do 22:00 pripravili zaujímavé spektrum programov pre malých aj veľkých návštevníkov. Ako sa správať v lese pri stretnutí s medveďom aj o jeho živote v prírode príde povedať šéf zásahového tímu medveďa hnedého Jaroslav Slašťan.

O starých knihách a o ich tlačení oboznámi Katarína Sojková, členka historickej skupiny Defensores, pripravená je aj prednáška riaditeľa Krajskej hvezdárne a planetária v Žiari nad Hronom Tomáša Dobrovodského o hviezdach.

Knižnica Mateja Hrebendu Rimavská Sobota v tento deň od 8:30 venuje predpoludnie deťom. Vo vynovených priestoroch oddelenia beletrie, na ktoré prispel aj zriaďovateľ Banskobystrický samosprávny kraj, môžu návštevníci diskutovať so spisovateľmi Jánom Babaríkom a Ádamom Badinom. Podvečer ožijú dejiny rekonštrukciou vojenského života. Sprievodným programom pre návštevníkov počas celého dňa budú tvorivé dielne. Podujatie je plánované do 20.00 h.

Verejná knižnica Mikuláša Kováča pripravila pestrú paletu podujatí pre malých návštevníkov i dospelé publikum. V čase od 13:00 do 20:00 bude ponuka aktivít na každej pobočke knižnice v rámci celého mesta Banská Bystrica. Pre najmenších návštevníkov sú pripravené tvorivé výtvarné aktivity, zážitkové skupinové čítanie, stretnutie s detskou autorkou Zuzanou Kubašákovou.

Pre dospelé publikum je pripravené stretnutie so spisovateľkou Inéz Melichovou a uvedenie do života jej novej knihy, rozhovor so Zdenkou Chalachanovou o Indii známej – neznámej ale i beseda s básnikom Miroslavom Kapustom o literatúre humorne i vážne.

Knižnica Jána Kollára, Kremnica ponúka pre návštevníkov v čase od 17:00 do 21:00 rodinné „knihopotulky“ knižnicou, kde sú pre nich pripravené sprievodné podujatia, tvorivé dielne s ilustrátorkou Evou Škandíkovou, čítanie veselých príhod z Kremnice, ktoré zachytil Ján Kollár, hlavolamy, rébusy inšpirované knihami Mariána Gogu.

Hostia budú mať možnosť nazrieť do zákutí jednotlivých oddelení až po výstup do veže knižnice, kde ich čaká odmena. Miroslav Michalech s hosťom Karolom Ihringom predstaví svoju knihu „V rytme tanga“. Návštevníci si budú môcť odniesť z knižnice vyradené knihy, ktorým dajú druhú šancu.

#BBSK #DobryKraj #NocVKniznici


Autor správy, foto a správu publikoval Banskobystrický samosprávny kraj on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

VÝBEROVÉ KONANIE NA RIADITEĽOV ŠKÔL Mestská časť Bratislava-Nové Mesto vyhlasuje výberové konanie na obsadenie funkcií riaditeľo...

Po sep 20 , 2021
VÝBEROVÉ KONANIE NA RIADITEĽOV ŠKÔL Mestská časť Bratislava-Nové Mesto vyhlasuje výberové konanie na obsadenie funkcií riaditeľov/riaditeliek škôl: 👉 Riaditeľ/ka Základnej školy s materskou školou Kalinčiakova 12 ℹ Viac informácií: https://www.banm.sk/mestska-cast-bratislava-nove-mesto-vyhlasuje-vyberove-konanie-na-obsadenie-funkcie-riaditelka-zs-s-ms-kalinciakova-12/ 👉 Riaditeľ/ka Základnej školy s materskou školou Jeséniova 54 ℹ Viac informácií: https://www.banm.sk/mestska-cast-bratislava-nove-mesto-vyhlasuje-vyberove-konanie-na-obsadenie-funkcie-riaditelka-zs-s-ms-jeseniova-54/ 📨 Ak vás táto ponuka zaujala, svoju […]