DOPRAVNÝCH NEHÔD S ÚČASŤOU CHODCOV NEUBÚDA…PRÁVE NAOPAK❗ ☝Bratislavskí dopravní policajti zaznamenali v poslednom období nára…

DOPRAVNÝCH NEHÔD S ÚČASŤOU CHODCOV NEUBÚDA…PRÁVE NAOPAK❗

☝Bratislavskí dopravní policajti zaznamenali v poslednom období nárast počtu dopravných nehôd, ktoré boli zavinené chodcom.
👉Za obdobie od januára 2022 do 25.06.2022 evidujeme na území bratislavského kraja celkovo 30 takýchto dopravných nehôd, kde bol na vine práve chodec.
👉V 7 prípadoch bola vykonanou dychovou skúškou nameraná aj prítomnosť alkoholu v dychu chodcom – hodnota vydychovaného vzduchu bola vždy vyššia ako 1 promile.
👉Pri dopravných nehodách s účasťou chodcov (ktoré neboli, ale aj boli zavinené chodcami s počtom 72) bolo usmrtených 5 chodcov, ťažko zranených 8 chodcov a s ľahkými zraneniami obišlo až 49 chodcov.

❗Pripomeňme si niektoré ustanovenia zákona o cestnej premávke č. 8/2009 Z. z. týkajúce sa práve týchto účastníkov cestnej premávky:
❗Pri prechádzaní cez cestu je chodec povinný prednostne použiť priechod pre chodcov, miesto na prechádzanie, nadchod alebo podchod. Na priechode pre chodcov a na mieste na prechádzanie sa chodí vpravo. Chodec nesmie vstupovať na vozovku, ak prichádza vozidlo s právom prednostnej jazdy; ak sa chodec nachádza na vozovke, musí takémuto vozidlu bez meškania uvoľniť priestor na prejazd. Chodec je povinný umožniť električke plynulý prejazd.
❗Chodci, ktorí prechádzajú cez priechod pre chodcov, musia brať ohľad na vodičov prichádzajúcich vozidiel najmä tým, že neprechádzajú jednotlivo, ale v skupinách. To platí aj voči vodičom odbočujúcim na cestu, cez ktorú chodci prechádzajú. Chodec nesmie vstupovať na vozovku, a to ani pri použití priechodu pre chodcov, ak vzhľadom na rýchlosť a vzdialenosť prichádzajúcich vozidiel nemôže cez vozovku bezpečne prejsť
❗Pred vstupom na vozovku sa chodec musí presvedčiť, či tak môže urobiť bez nebezpečenstva, a len čo vstúpi na vozovku, nesmie sa tam bezdôvodne zdržiavať ani zastavovať. To platí na priechode pre chodcov i mimo neho. Chodec nesmie prekonávať zábradlie ani iné zábrany.

Autor správy a foto Polícia SR – Bratislavský kraj on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Je len logické, že vo svetle nevyprokovanej agresie Ruska na Ukrajine stále viac a viac obyvateľov Slovenska považuje Rusko za h...

Ut jún 28 , 2022
Je len logické, že vo svetle nevyprokovanej agresie Ruska na Ukrajine stále viac a viac obyvateľov Slovenska považuje Rusko za hrozbu pre našu krajinu. Nedajú sa donekonečna zatvárať oči pred príšernými 𝘇𝗹𝗼𝗰̌𝗶𝗻𝗺𝗶 ruských vojakov, pred rozbombardovanými mestami, zabitými a trpiacimi deťmi. Aj včerajší 𝗿𝘂𝘀𝗸𝘆́ 𝘂́𝘁𝗼𝗸 na plné obchodné centrum v […]

Prečítajte si aj niečo z archívu, čo ste možno prehliadli...

close