­čŽč ─îo robi┼ą, aby sa v├ím kom├ír sudov├Ż nestal toto leto osudov├Żm?

­čŽč Sudy, vedr├í, plechovky, pneumatiky, krhli─Źky, mi┼íti─Źky pod kvetin├í─Źmi pln├ę vody – v┼íade tu sa m├┤┼żu vyliahnu┼ą stovky a┼ż tis├şce kom├írov

Ako postupova┼ą, aby ste si na z├íhradke ne├║myselne vypestovali kom├íre? V t├Żchto t├Ż┼żd┼łoch intenz├şvne zasahujeme na mnoh├Żch liahniskach kom├írov naprie─Ź Bratislavou. Ide o tie stojat├ę vody, v ktor├Żch sa spravidla nenach├ídzaj├║ prirodzen├ę pred├ítory lariev kom├íra. Av┼íak kom├íre sa neliahnu len v z├íplavov├Żch ├║zemiach ─Źi periodick├Żch ml├íkach, ale ─Źasto sa liahnu aj na na┼íich z├íhradk├ích.

─îo robi┼ą, aby sa v├ím kom├ír sudov├Ż nestal toto leto osudov├Żm?

Ôťů Pravidelne vylievajte v┼íetku vodu zo sudov v z├íhradke. V najteplej┼í├şch d┼łoch kom├írom sta─Ź├ş na vyliahnutie len p├ír dn├ş, preto pou┼żite v┼íetku vodu na polievanie minim├ílne raz t├Ż┼żdenne. D├┤le┼żit├ę je skuto─Źne na t├Ż┼żdennej b├íze zu┼żitkova┼ą v┼íetku vodu. Ak v├ím v sude ostane ─Źo i len trochu vody, t├í sa m├┤┼że r├Żchlo zohria┼ą a larvy sa o to r├Żchlej┼íie vyvin├║ na kom├íre.
Ôťů Zatv├írajte sudy, ak je to mo┼żn├ę – kom├íre tak nebud├║ ma┼ą mo┼żnos┼ą do nich nakl├ís┼ą svoje vaj├ş─Źka. Jedna sami─Źka kom├íra dok├í┼że nakl├ís┼ą desiatky a┼ż stovky vaj├ş─Źok v z├ívislosti od druhu.
Ôťů Potenci├ílnymi liahniskami, z ktor├Żch sa m├┤┼żu vyliahnu┼ą stovky kom├írov, s├║ aj vedr├í, krhly, misky, plechovky, vani─Źky, pneumatikyÔÇŽJe preto rovnako d├┤le┼żit├ę ukry┼ą pred da┼ż─Ćom, resp. vylieva┼ą aj tieto men┼íie n├ídoby, v ktor├Żch sa m├┤┼że zbiera┼ą voda.
Ôťů Po v├Żdatn├Żch da┼ż─Ćoch m├┤┼żu drobn├ę liahniska, z ktor├Żch sa liahnu tis├şce kom├írov, vznika┼ą aj v nepokosen├Żch tr├ívnat├Żch porastoch. Vo vysokej tr├íve a burine sa dr┼ż├ş tropick├í vlhkos┼ą a teplota, ktor├ę s├║ ide├ílne na ich r├Żchle liahnutie. V takom pr├şpade je preto d├┤le┼żit├ę tr├ívu pokosi┼ą, aby sa vzniku liahnisk zamedzilo.

M├íte vo svojom okol├ş podozrenie na liahnisko kom├írov? Nap├ş┼íte n├ím na lovcikomarov@bratislava.sk a my situ├íciu prever├şme a n├ísledne zabezpe─Ź├şme z├ísah.

Viac o boji proti kom├írom sa dozviete na ­čĹë www.lovcikomarov.sk

Autor spr├ívy a foto Bratislava – hlavn├ę mesto SR on Facebook

Pridaj komentár

Va┼ía e-mailov├í adresa nebude zverejnen├í. Vy┼żadovan├ę polia s├║ ozna─Źen├ę *

Next Post

Online stretnutie s prezent├íciou v├Żsledkov Dopravn├ęho podniku Bratislava za rok 2020 a diskusiou

Ut j├║n 15 , 2021
Sledujete online stretnutie s prezent├íciou v├Żsledkov Dopravn├ęho podniku Bratislava za rok 2020 a diskusiou. Ot├ízky n├ím m├┤┼żete polo┼żi┼ą prostredn├şctvom sli.do pod hashtagom #DPB: https://app.sli.do/event/eglntwzg/live/questions Na stretnut├ş s├║ pr├ştomn├ş: riadite─ż ├Ütvaru spr├ívy mestsk├Żch podnikov Ivan Peschl a vedenie Dopravn├ęho podniku Bratislava s riadite─żom Martinom Rybansk├Żm. Z├íznam zostane na tejto str├ínke ihne─Ć […]

Mohlo by V├ís zauj├şma┼ą