🥊 Ďalšie zásahy proti komárom!

🥊 Ďalšie zásahy proti komárom!

Pozrite sa napríklad, ako včera zasahovali kolegovia z Komunálny podnik Bratislavy v Devínskej Novej Vsi s novými chrličmi granulátu larvicídu BTI. A v zásahoch, samozrejme, pokračujeme. Okrem chrličov sme podľa terénu a rozsahu liahnisk pripravení zasahovať napríklad aj dronmi.

Aj tieto aktívne liahniská sme objavili vďaka monitoringu, ktorý prebieha intenzívne už od marca. Na monitoringoch liahnisk sa okrem našich zamestnancov podieľajú aj vyškolené dobrovoľníčky a dobrovoľníci. Ak radi trávite čas v bratislavskej prírode, pridať sa môžete aj vy na 👉 www.lovcikomarov.sk

ℹ️ Čo je to BTI?
BTI (bacillus thuringiensis israelensis) sa získava z baktérie žijúcej v pôde a efektívne eliminuje larvy komárov, no pre ostatné organizmy nie je škodlivý. Použitím selektívneho larvicídu BTI chránime seba a to, čo v Bratislave milujeme, no s komármi nemáme zľutovanie. Výhodou BTI je, že je pri aplikácii v správnom čase a správnej koncentrácii až 100% účinný voči larvám komárov v liahniskách – komáre teda eliminujeme ešte predtým, ako nám môžu piť krv. Navyše vďaka BTI môžeme zasahovať aj v 3. a 4. stupni ochrany – teda tam, kde by sme škodlivým chemickým postrekom zasiahnuť nemohli. Samotný postrek/posyp BTI vykonávajú naši sypači na základe predchádzajúceho monitoringu v závislosti od terénu ručne, pomocou chrbtových postrekovačov, alebo dronmi. Napríklad v susednom Rakúsku využívajú práve BTI už od roku 2005.

Robíme všetko pre to, aby sme eliminovali čo najviac lariev komárov, no treba povedať, že napriek účinným zásahom vzhľadom na charakter okolitého prostredia, nejaké komáre v Bratislave vždy budú. Cieľom nie je a ani nemôže byť eliminácia celej populácie komárov, ale minimalizovať ich kalamitné liahnutie. Na území Bratislavy sa napríklad nachádzajú viaceré územia v 5. stupni ochrany, kde nie je možné zasiahnuť dokonca ani biologickým larvicídom BTI a samozrejme ani chemickými postrekmi. K tomu treba prirátať dendrotelmy – malé dutiny priamo v stromoch na rozsiahlych lesných plochách v okolí Bratislavy, kde nie je možné zasiahnuť, či už chemickými postrekmi alebo s BTI. A samozrejme sudy a iné nádržky v súkromných záhradách, v ktorých, ak nie sú pravidelne vylievané, sa v priebehu týždňa dokážu vyliahnuť tisíce komárov. Všade tam kde nám to zákon umožňuje a technicky to je možné, ale ihneď zasahujeme skôr, ako sa z lariev stihnú vyliahnuť komáre.

📍 Viac informácií o boji mesta proti komárom nájdete na https://lovcikomarov.sk

🎶 Ghostbusters – Ray Parker Jr.

Autor správy, foto a správu publikoval Bratislava – hlavné mesto SR on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Minister financií Igor Matovič odpovedal na otázky novinárov po rokovaní vlády.

St máj 4 , 2022
Minister financií Igor Matovič odpovedal na otázky novinárov po rokovaní vlády. #ministerstvofinancii #igormatovic Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo financií SR on Facebook
close