🟢 Minister Ján Budaj sa zúčastní prestížneho samitu o udržateľnom rozvoji 🇸🇪 Predstavitelia štátov z celého sveta sa stretávajú…

🟢 Minister Ján Budaj sa zúčastní prestížneho samitu o udržateľnom rozvoji 🇸🇪

Predstavitelia štátov z celého sveta sa stretávajú vo švédskom Štokholme na Konferencii OSN o udržateľnom rozvoji. Slovenskú republiku na medzinárodnom environmentálnom stretnutí „Štokholm+50 zdravá planéta pre prosperitu všetkých – naša zodpovednosť, naša príležitosť“ zastupuje minister životného prostredia Ján Budaj.

➡️ Konferencia sa uskutoční v dňoch 2. a 3. júna 2022 a jej cieľom je zvyšovať spoločné úsilie štátov v boji s klimatickou krízou, znovu definovať hodnotové reťazce a vzťah k prírode, ale tiež podporovať udržateľnú výrobu a spotrebu. Minister Budaj prichádza do Štokholmu s cieľom uskutočniť medzinárodné stretnutia a nadviazať diplomatické vzťahy.

ℹ️ Súčasťou konferencie sú 4 plenárne zasadnutia a 3 dialógy lídrov.
1️⃣ Témou prvého dialógu budú debaty o naliehavej potrebe prijať opatrenia na dosiahnutie zdravej planéty a prosperity pre všetkých ľudí.
2️⃣ V druhom dialógu sa diskusie zamerajú na zotavenie sa z pandémie COVID-19. V tejto súvislosti sa účastníci dialógu budú zaoberať konkrétnymi opatreniami, potrebnými na dosiahnutie udržateľného rozvoja a premenu hospodárstva, ktoré musí rešpektovať ekologický, udržateľný a spravodlivý rozvoj.
Pandémia COVID-19, klíma, kríza v oblasti biodiverzity, znečistenie prírody, ale tiež rozdiely v miere napĺňania klimatických cieľov nás nútia zrýchliť tempo zmien a prejsť od záväzkov k činom.
3️⃣Tretí dialóg sa bude preto zaoberať možnosťami intenzívnejšieho a rýchlejšieho dosiahnutia udržateľného rozvoja.

🟢 Konferencia OSN o životnom prostredí, ktorá sa konala pred 50-timi rokmi (jún 1972), je tiež známa ako „Štokholmská konferencia“, bola prvou konferenciou OSN na tému životného prostredia. Jej záverečný dokument obsahoval princípy, ktoré sú pre environmentálny manažment dôležité dodnes.
🟢 Dôležitým míľnikom konferencie bolo tiež zriadenie Environmentálneho programu OSN (UNEP) a Svetového dňa životného prostredia, ktorý si pripomíname každoročne 5. júna.
Konferencia bola prelomovou aj zapojením občianskej spoločnosti a ďalších aktérov.

Slovenské veľvyslanectvo vo Švédsku / Slovak Embassy in Sweden
Stockholm+50
#Stockholmplus50


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo životného prostredia SR on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

ESĽP vyhlásil rozhodnutie týkajúce sa policajnej razie v Moldave nad Bodvou Európsky súd pre ľudské práva zverejnil svoje rozh...

Št jún 2 , 2022
ESĽP vyhlásil rozhodnutie týkajúce sa policajnej razie v Moldave nad Bodvou Európsky súd pre ľudské práva zverejnil svoje rozhodnutie o zmieri medzi štátom a sťažovateľmi v prípade M. H. a ďalší proti Slovenskej republike, ktorý sa týkal policajného zásahu uskutočneného 19. júna 2013 na Budulovskej ulici v obci Moldava nad […]

Prečítajte si aj niečo z archívu, čo ste možno prehliadli...

close