🚴OCHRANA CYKLISTOV SA ZÁKONOM ZVÝŠILA, TU JE PREHĽAD ZMIEN Máme tu obdobie, kedy mnohí vodiči vymieňajú svoje autá za ekologi…


🚴OCHRANA CYKLISTOV SA ZÁKONOM ZVÝŠILA, TU JE PREHĽAD ZMIEN

Máme tu obdobie, kedy mnohí vodiči vymieňajú svoje autá za ekologickejšiu formu prepravy v podobe bicyklov. Prosíme Vás, aby ste rešpektovali nové pravidlá a zároveň vytvorili podmienky na bezpečný príchod domov všetkým účastníkom cestnej premávky. Pripomíname zmeny, ktoré platia v zákone o cestnej premávke od 1. marca tohto roku.

🚗PREDCHÁDZANIE
➡️ Do zákona sa dopĺňa, že vodič je pri predchádzaní iného vozidla povinný prihliadať najmä na rýchlosť, druh svojho i predchádzaného vozidla, poveternostné podmienky a stav a povahu vozovky.

🚗 BOČNÝ ODSTUP PRI PREDCHÁDZANÍ
➡️ Ustanovuje sa minimálna bočná vzdialenosť, ktorú by mal vodič dodržať pri predchádzaní cyklistov, ale aj chodcov, kolobežkárov, vodičov samovyvažovacích vozidiel či malých motocyklov, a to:
✅ odstup spravidla najmenej 1 meter pri najvyššej dovolenej rýchlosti do 50 km/h
✅ a najmenej 1,5 m v ostatných prípadoch.

➡️ Minimálna vzdialenosť nie je definovaná absolútne. Ak vzhľadom na všetky aspekty situácie bude potrebné predbiehať cyklistu s väčším bočným odstupom, predbiehajúci vodič sa nemôže vyviňovať tým, že dodržal predpísanú minimálnu vzdialenosť.

🚗 NOVÉ ZÁKLADNÉ POVINNOSTI VODIČA
➡️ K základným povinnostiam vodiča sa pridáva aj neohrozenie cyklistov na cestičke pre cyklistov, pri odbočovaní a vchádzaní na cestu, pri otáčaní a cúvaní.
➡️ Zároveň sa zakazuje zastavenie vozidla nielen na priechode pre chodcov a priechode pre cyklistov, ale aj na mieste na prechádzanie.

🚴 ODBOČOVANIE CYKLISTOV VĽAVO
➡️ Po novom pre cyklistov nebude platiť súčasná povinnosť pri odbočovaní vľavo zaradiť sa čo najďalej vľavo v časti vozovky určenej pre jeho smer jazdy.

🚗 DÁVANIE PREDNOSTI
➡️ Jasne sa ustanovuje prednosť každého, kto ide rovno, pred tým, kto odbočuje, a to bez ohľadu na stavebnú formu a oddelenosť cesty. Vodiči tak budú musieť dať prednosť aj cyklistom idúcim súbežne s cestou, napr. aj po priechode pre cyklistov.

🚗 JAZDA CEZ KRIŽOVATKU
➡️ Vodič, ktorý prichádza do križovatky po vedľajšej ceste označenej dopravnou značkou „Daj prednosť v jazde“ alebo „Stoj, daj prednosť v jazde“ bude povinný dať prednosť v jazde aj cyklistom idúcim súbežne s hlavnou cestou, napr. aj po priechode pre cyklistov.

🚗 ZÁKAZ ZASTAVENIA A STÁTIA
➡️ Rozširuje sa zákaz zastavenia a státia na cyklistickej infraštruktúre. K zákazu na cestičke pre cyklistov a ochrannom pruhu pre cyklistov pribúda aj zákaz zastavenia a státia na cyklistickom pruhu.

🚴 JAZDA CYKLISTOV NA CHODNÍKU
➡️ Umožní sa jazdenie na chodníku aj cyklistom, ktorí sprevádzajú alebo vezú na bicykli dieťa do 10 rokov. Jazdiť smú po pravej strane chodníka, ak tým neohrozujú ani neobmedzujú chodcov.

🚴 JAZDA CYKLISTOV VEDĽA SEBA
➡️ Rozširuje sa aj možnosť cyklistov jazdiť vedľa seba. Dvaja cyklisti smú ísť teraz vedľa seba len po cestičke pre cyklistov, ak tým neobmedzujú a neohrozujú ostatných účastníkov cestnej premávky. Táto možnosť sa rozšíri aj o iné druhy komunikácií, na ktorých nie je voľnejší pohyb cyklistov problematický. Pôjde o poľnú a lesnú cestu a obytnú zónu.
➡️ Dopĺňa sa možnosť jazdy vedľa seba pre skupinové jazdy. V skupine najmenej šiestich cyklistov môžu jazdiť dvaja cyklisti vedľa seba.

🚴 PRAVIDLÁ NA BICYKLOVEJ CESTE
➡️ Ide o cestu vymedzenú dopravnou značkou, na ktorej „auto je hosť“. Bicyklovú cestu môžu cyklisti používať v celej šírke určenej pre ich smer.
➡️ Na bicyklovej ceste vodič smie jazdiť rýchlosťou najviac 30 km/h.
➡️ Motorovým vozidlám je jazda na bicyklovej ceste zakázaná, ak dopravnou značkou nie je určené inak. Aj vtedy majú cyklisti prednosť. Vodiči áut ich nesmú ohroziť a predchádzať ich môžu iba pri dodržaní bočného odstupu najmenej 1,5 metra.
➡️ Zastavenie a státie motorových vozidiel okrem motocyklov je na bicyklovej ceste povolené len na vyznačených miestach.

SANKCIE
➡️ Za nedanie prednosti v jazde, za ohrozenie cyklistu prechádzajúceho cez priechod pre cyklistov a za ohrozenie cyklistu pri predchádzaní hrozí v blokovom konaní pokuta do 150 eur a v riadnom konaní pokuta 60 až 300 eur a zákaz činnosti do 2 rokov.
➡️ Za porušenia ostatných pravidiel možno uložiť pokutu do 100 eur a v blokovom konaní do 50 eur. Autor správy a foto Polícia SR – Bratislavský kraj on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Belasá U21 päť minút od víťazstva nad Banskou Bystricou

Pi máj 6 , 2022
Cenný bod belasej U21 a gólový návrat Jurija MEDVEDĚVA ⚽💙 ŠK Slovan Bratislava U21 – MFK Dukla Banská Bystrica 2:2 (1:1) Góly: 7. Medveděv (z 11 m), 69. Čerepkai – 20. Polievka, 85. Depetris Slovan: Ružinský – Medveděv (46. Rosenberger), Laczkó (80. Antálek), Habodasz, Vojtko – Hornyák, Radulovič – Veličkovič […]

Prečítajte si aj niečo z archívu, čo ste možno prehliadli...

close