🗳️ DISKUSIA O SPOJENÝCH VOĽBÁCH A VOĽBE POŠTOU 🗳️ Pripravovaná novela zákona o podmienkach výkonu volebného práva bola témou v …

🗳️ DISKUSIA O SPOJENÝCH VOĽBÁCH A VOĽBE POŠTOU 🗳️

Pripravovaná novela zákona o podmienkach výkonu volebného práva bola témou v poradí tretieho okrúhleho stola zástupcov ministerstva vnútra s predstaviteľmi koaličných strán.

✅ Koaličné strany vyjadrili podporu zmene Ústavy SR, ktorá umožní ZAVEDENIE VOĽBY POŠTOU ZO ZAHRANIČIA v prípade prezidentských volieb.
✅ Ministerstvo vnútra získalo jednoznačnú politickú podporu pri zámere ZOSÚLADIŤ TERMÍNY KONANIA VOLIEB do Európskeho parlamentu a druhého kola konania volieb prezidenta.

🗳️ Oboje voľby sa budú konať v roku 2024. Pri obidvoch získavajú zvolení kandidáti 5-ročný mandát. Mohli by sa teda konať v rovnakom termíne tak, ako sa to podarilo presadiť pri tohtoročných spojených župných a komunálnych voľbách.
🗳️ Spôsob, akým zmeny zrealizovať, sa nezaobíde bez zmeny Ústavy, keďže sa dotknú ústavným zákonom určených lehôt. Presnejšie návrhy by ministerstvo vnútra mohlo mať začiatkom júna, kedy sa plánuje ďalšie stretnutie.

PREČO SPOJENÉ VOĽBY
💬 „Od spojenia obidvoch volieb sa očakáva výrazné zvýšenie volebnej účasti a teda aj posilnenie mandátu úspešných kandidátov vo voľbách do EP, ktoré sa netešia záujmu voličov. Naopak, účasť pri voľbe hlavy štátu býva vysoká,“ podotkol Roman Mikulec – minister vnútra SR.
💬 Ako doplnil, treba spomenúť aj úsporu verejných finančných prostriedkov vynaložených na organizačno-technické zabezpečenie ďalších spojených volieb.

ELEKTRONIZÁCIA
🗳️ Témou bola aj elektronizácia volebných procesov, napríklad pri registrácii voličov pre voľbu poštou. Tento krok odbremení samosprávy a na druhej strane voličom uľahčí a stransparentní uplatňovanie volebného práva zo zahraničia. K úpravám by malo dôjsť aj v oblasti volebnej kampane.
________________
ℹ Iniciatíva ministerstva vnútra vychádza z Programového vyhlásenia, v ktorom sa vláda zaviazala k odbornej diskusii pri analýze volebného systému, k čomu je potrebné v prvom rade nájsť zhodu na politickej úrovni. Následne bude do procesu prizvaná odborná verejnosť a stavovské združenia ako ZMOS, Únia miest Slovenska, SK 8 a podobne.


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo vnútra SR on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

🖼JEDEN Z NAJKRAJŠÍCH KALENDÁROV SLOVENSKA JE ZO ŽILINSKÉHO KRAJA ❤️ V 30. ročníku súťaže Najkrajší kalendár Slovenska 2022 zabo...

Pi máj 6 , 2022
🖼JEDEN Z NAJKRAJŠÍCH KALENDÁROV SLOVENSKA JE ZO ŽILINSKÉHO KRAJA ❤️ V 30. ročníku súťaže Najkrajší kalendár Slovenska 2022 zabojoval o umiestnenie aj kalendár „Fotogenické miesta Žilinského kraja 2022“ z dielne našej Krajskej organizácie cestovného ruchu (Žilinský turistický kraj). V kategórii „Regióny“ si kalendár vyslúžil pekné 🥉3. miesto. Gratulujeme! 👏 ℹ️viac […]
close