­čôú Bratislava m├í kult├║rny pl├ín pre t├║to dek├ídu a vie ako ho nap─║┼ła┼ą Ako m├í Bratislava pracova┼ą so svojim kreat├şvnym potenci├ílom…

­čôú Bratislava m├í kult├║rny pl├ín pre t├║to dek├ídu a vie ako ho nap─║┼ła┼ą

Ako m├í Bratislava pracova┼ą so svojim kreat├şvnym potenci├ílom? Ako chce zap├íja┼ą obyvate─żov a komunity do svojho kult├║rneho ┼żivota? Ako pl├ínuje koncep─Źne pracova┼ą s dielami vo verejnom priestore? Ako chce zlep┼íi┼ą slu┼żby a ponuku mestsk├Żch kult├║rnych in┼ítit├║ci├ş? Na tieto a in├ę ot├ízky pon├║ka konkr├ętne odpovede prv├í bratislavsk├í koncepcia kult├║ry, ktor├║ pod n├ízvom DEK├üDA PRE KULT├ÜRU ÔÇô Koncepcia udr┼żate─żn├ęho rozvoja kult├║ry Bratislava 2030 schv├ílilo j├║nov├ę mestsk├ę zastupite─żstvo.

Do tvorby koncepcie bolo cez diskusie, prezent├ície a workshopy zapojen├Żch vy┼íe 150 kult├║rnych a komunitn├Żch akt├ęrov, mestsk├ę kult├║rne organiz├ície ─Źi mestsk├ę ─Źasti a cez prieskumy aj tis├şce Bratislav─Źanov a Bratislav─Źaniek. Dokument tak vych├ídza z re├ílnych potrieb a identifikovan├Żch probl├ęmov hlavn├ęho mesta v oblasti kult├║ry.
Dek├ída pre kult├║ru premieta v├şziu kult├║rnej Bratislavy v roku 2030 do desiatich t├ęm.

1´ŞĆÔâú Bratislava v roku 2030 bude zabezpe─Źova┼ą inkluz├şvnu ponuku a kult├║rne slu┼żby pre v┼íetk├Żch ─żud├ş v meste tak, aby bola kult├║rna Bratislava dostupn├í.
2´ŞĆÔâú Bude mestom, ktor├ę vytv├íra podmienky pre rozmanit├ę kult├║rne aktivity, obohacuje kult├║rny ┼żivot mesta a v├Żznamne sa podie─ża na rozvoji ob─Źianskych organiz├íci├ş p├┤sobiacich v kult├║re. Len tak bude Bratislava rozmanit├í.
3´ŞĆÔâú Na celom ├║zem├ş mesta bude podporovan├Ż kvalitn├Ż komunitn├Ż ┼żivot. Bratislava susedsk├í bude miestom, kde bud├║ obyvatelia nach├ídza┼ą podporu a pr├şle┼żitosti pre ob─Źianske vyjadrenie a upev┼łova┼ą svoj vz┼ąah k spolo─Źn├ęmu priestoru mesta.
4´ŞĆÔâú Bratislava ochra┼łuj├║ca nebude v roku 2030 zab├║da┼ą na svoje kult├║rne dedi─Źstvo, ale bude profesion├ílne a efekt├şvne pristupova┼ą k jeho ochrane.
5´ŞĆÔâú Bratislava pam├Ątaj├║ca bude vedome pracova┼ą so svojou identitou a pam├Ą┼ąou, a spr├şstup┼łova┼ą svoje kult├║rne a historick├ę hodnoty.
6´ŞĆÔâú Bratislava monument├ílna bude koncep─Źne nar├íba┼ą s dielami vo verejnom priestore mesta, pri─Źom bude re┼ípektova┼ą princ├şp kvality.
7´ŞĆÔâú Bratislava kreat├şvna bude v roku 2030 pozna┼ą a vedome rozv├şja┼ą svoj kreat├şvny potenci├íl postaven├Ż na ─żu─Ćoch a odvetviach, a bude podporova┼ą kult├║rne inov├ície pre vy┼í┼íiu konkurencieschopnos┼ą.
8´ŞĆÔâú Bratislava rozpoznate─żn├í pon├║kne tv├ír sebavedom├ęho kult├║rneho mesta, ktor├ę je v medzin├írodnom kontexte jedine─Źn├ę.
9´ŞĆÔâú Ako Bratislava cezhrani─Źn├í bude akt├şvnym inici├ítorom udr┼żate─żnej cezhrani─Źnej kult├║rnej spolupr├íce v metropolitnom regi├│ne troch kraj├şn.
1´ŞĆÔâú0´ŞĆÔâú Kult├║ra bude v Bratislave v roku 2030 st├í┼ą v centre z├íujmu mesta, s vybudovan├Żm stabiln├Żm z├ízem├şm a rast├║cim statusom u verejnosti. V Bratislave udr┼żate─żnej kult├║ra plnohodnotne prispieva┼ą k spolo─Źn├ęmu ├║siliu jej udr┼żate─żn├ęho rozvoja.

Cel├Ż dokument Dek├ída pre kult├║ru n├íjdete na ­čĹë https://bratislava.sk/sk/koncepcia-kultury


Autor spr├ívy a foto Bratislava – hlavn├ę mesto SR on Facebook

Pridaj komentár

Va┼ía e-mailov├í adresa nebude zverejnen├í. Vy┼żadovan├ę polia s├║ ozna─Źen├ę *

Next Post

­čôú Bratislava m├í kult├║rny pl├ín pre t├║to dek├ídu a vie ako ho nap─║┼ła┼ą Ako m├í Bratislava pracova┼ą so svojim kreat├şvnym potenci├ílom...

Št jún 23 , 2022
­čôú Bratislava m├í kult├║rny pl├ín pre t├║to dek├ídu a vie ako ho nap─║┼ła┼ą Ako m├í Bratislava pracova┼ą so svojim kreat├şvnym potenci├ílom? Ako chce zap├íja┼ą obyvate─żov a komunity do svojho kult├║rneho ┼żivota? Ako pl├ínuje koncep─Źne pracova┼ą s dielami vo verejnom priestore? Ako chce zlep┼íi┼ą slu┼żby a ponuku mestsk├Żch kult├║rnych in┼ítit├║ci├ş? Na […]

Pre─Ź├ştajte si aj nie─Źo z arch├şvu, ─Źo ste mo┼żno prehliadli...

close