📆 V tento deň v roku 1920 zomiera vo švajčiarskom Davose na tuberkulózu Jozef Pálffy starší, otec posledného majiteľa hradu Červ…

📆 V tento deň v roku 1920 zomiera vo švajčiarskom Davose na tuberkulózu Jozef Pálffy starší, otec posledného majiteľa hradu Červený Kameň Hrad, Karola Pálffyho (1905-1992).

V sídelnej budove SNM na Vajanského nábreží 2 v Bratislave môžete navštíviť výstavu Pálffyovci z Červeného Kameňa v časoch Márie Terézie: https://bit.ly/33ESiWZ. Na Jozefa či Karola Pálffyovcov sa môžete opýtať kurátorov aj v priebehu Autorský výklad k výstave Pálffyovci z Červeného Kameňa a Mária Terézia.


V tento deň v roku 1920 zomiera vo švajčiarskom Davose na tuberkulózu Jozef Pálffy starší, iniciátor prestavby ruiny Smolenického hradu na dnešný zámok.
Pálffy bol na svoju dobu veľmi pokrokovým človekom a okrem zámku nechal vybudovať aj chemickú továreň v Horných Orešanoch, rozšíril kaštieľ v Smoleniciach, vybudoval rodinnú hrobku na smolenickom cintoríne, zaviedol chov čistokrvných koní a nové metódy poľnohospodárenia na svojich statkoch. Pálffyho úsilie sa tu však nekončí, pretože nechal postaviť 70 kilometrov parných lesných železníc, bol riaditeľom Oravského komposesorátu a nechal prestavať aj časť Oravského hradu.
Jozef Pálffy bol významným aristokratom, ktorý zastával najvyššie hodnosti v Rakúsko-Uhorsku – bol tajným radcom a cisárskym a kráľovským komorníkom.
V mladosti tiež veľmi rád cestoval. Precestoval Arabský polostrov, Sudán a zúčastnil sa tiež rakúsko-uhorskej expedície na severný pól a na ostrove Jan Mayen sa podieľal na výstavbe vedeckej pozorovacej stanice.
Na fotografii, ktorú sme vybrali z nášho archívu, môžete vidieť Jozefa Pálffyho (vľavo) spolu s architektom Smolenického zámku, Ignácom Alpárom (vpravo), v roku 1907.

Česť jeho pamiatke!

Zdroj: Štefan Jastrabík Autor správy, foto a správu publikoval Slovenské národné múzeum on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

VKP Bratislava - Spartak Myjava 3:1 - VKP Bratislava

Ne jan 23 , 2022
📸 Zápas proti Myjave bol plný emócií. Pozrite si krásnu fotogalériu z víťazného stretnutia. Foto: VKP/Michal Špánik Photo #vkpbratislava #vkpdotoho #vkp #vkpfamily #spoluzavkp #foreverVKP #nikeextraligamuzi Slovenská volejbalová federácia Unitop SR Športové centrum polície Dunajský pivovar Errea Slovensko ŠTRBSKÉ PRESSO – Unikátna káva Lenovo Slovakia Birell Šport.sk Krásna fotogaléria z víťazného […]
close