­čôůPred piatimi d┼łami 10. okt├│bra sme si pripomenuli 45 rokov od ├║mrtia v├Żznamn├ęho slovensk├ęho pr├ívnika a vysoko┼íkolsk├ęho pedag├│ga…

­čôůPred piatimi d┼łami 10. okt├│bra sme si pripomenuli 45 rokov od ├║mrtia v├Żznamn├ęho slovensk├ęho pr├ívnika a vysoko┼íkolsk├ęho pedag├│ga­čžöprof. ┼átefana Lubyho star┼íieho (1910 ÔÇô 1976).
­čö╣Prof. Luby sa pova┼żuje za priekopn├şka pr├ívnej komparatistiky­čôÜna Slovensku a je jedn├Żm z kodifik├ítorov slovensk├ęho pr├ívnick├ęho n├ízvoslovia­čôľ. Z├ívery jeho v├Żskumov ob─Źianskeho a autorsk├ęho pr├íva boli aplikovan├ę pri formovan├ş povojnovej ─Źeskoslovenskej legislat├şvy. Viacer├ę jeho diela vzbudili pozornos┼ą aj v zahrani─Ź├ş­čĹî.
­čĺÉV m├íji tohto roka osl├ívil okr├║hle jubileum 80 rokov aj syn prof. Lubyho ÔÇô prof. ┼átefan Luby ml., fyzik a dlhoro─Źn├Ż predseda Slovenskej akad├ęmie vied v rokoch 1994 ÔÇô 2009.
­čôťOsobn├Ż fond prof. Lubyho st. je ulo┼żen├Ż v Arch├şv Slovenskej akad├ęmie vied
­čĹëhttp://www.archiv.sav.sk/inventare/inventar.php?id=117&sig=uvod


Autor spr├ívy a foto Slovensk├í akad├ęmia vied on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Va┼ía e-mailov├í adresa nebude zverejnen├í. Vy┼żadovan├ę polia s├║ ozna─Źen├ę *

Next Post

Prv├Ż archeologick├Ż v├Żskum ka┼ítie─ża v Byt─Źi

So okt 16 , 2021
Prv├Ż archeologick├Ż v├Żskum ka┼ítie─ża v Byt─Źi, v ktorom s├şdli ┼át├ítny arch├şv SR sa pomaly ch├Żli ku koncu. V├Żskum realizuje Pova┼żsk├ę m├║zeum zria─Ćovan├ę ┼Żilinsk├Żm samospr├ívnym krajom pod veden├şm archeologi─Źky Zuzany Stanekovej, odborne sa na ┼łom podie─żaj├║ archeol├│govia Danka Majer─Ź├şkov├í z Kysuck├ę m├║zeum a Marek Both zo Slovensk├ę n├írodn├ę m├║zeum v Martine. […]