📅Pred desiatim rokmi, 11. mája 2012 zomrel vo veku 88 rokov významný slovenský historik🧔PhDr. Ján Tibenský, DrSc.,👉 jedna z najv…

📅Pred desiatim rokmi, 11. mája 2012 zomrel vo veku 88 rokov významný slovenský historik🧔PhDr. Ján Tibenský, DrSc.,👉 jedna z najvýznamnejších postáv slovenskej historiografie📚. Jeho široký odborný záujem sa sústredil nielen na obdobie a osobnosti slovenského národného obrodenia (monografie o Jurajovi Fándlym, Jozefovi Ignácovi Bajzovi, Antonovi Bernolákovi a iných)📖, ale aj na dejiny vedy a techniky⚙️.
🔷Ako vedúci Oddelenia dejín vied a techniky Historický ústav SAV postavil metodologické základy systematického výskumu osobností dejín vied a techniky. 👉V roku 1979 vydal prvú syntézu z dejín vied Dejiny vedy a techniky na Slovensku📚. Inicioval vydávanie zborníkov Z dejín vied a techniky na Slovensku a bol jedným z iniciátorov vydania Vlastivedného slovníka obcí na Slovensku📓. Podieľal sa na vypracovaní koncepcie Encyklopédie Slovenska a neskôr sa zaslúžil o ďalšie kolektívne dielo Priekopníci vedy a techniky na Slovensku. 👍Za neprekonané dodnes považujeme📚 monografie o „slovenskom Sokratovi“ Adamovi Františkovi Kollárovi a o „veľkej ozdobe Uhorska“, Matejovi Belovi. Jeho poslednými monografiami boli Poctivá obec budmerická a Slovensko očami Európy.
👇Prikladáme len maličkú ukážku rukopisných štúdií🧔 Jána Tibenského uložených v Archív Slovenskej akadémie vied, v jeho spracovanom osobnom fonde👇.


Autor správy a foto Slovenská akadémia vied on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

ČO POVIETE NA TAKÚTO SPOLUPRÁCU ? 🤝 👮‍♂️👮‍♂️👮‍♂️ v jednej triede na základnej škole v okrese...

So máj 7 , 2022
ČO POVIETE NA TAKÚTO SPOLUPRÁCU ? 🤝 👮‍♂️👮‍♂️👮‍♂️ v jednej triede na základnej škole v okrese Malacky sa počas preventívnej aktivity streli traja spolužiaci – budúci policajti Autor správy a foto KRPZBA FB Posts

Prečítajte si aj niečo z archívu, čo ste možno prehliadli...

close