🌷 Prečo máme v Bratislave pásy odkvitnutých cibuľovín? Pretože kvetom dávame pokoj a čas, aby nám o rok mohli vykvitnúť zas. Ni…

🌷 Prečo máme v Bratislave pásy odkvitnutých cibuľovín?

Pretože kvetom dávame pokoj a čas, aby nám o rok mohli vykvitnúť zas. Niekto by si možno pomyslel, že keď už také narcisy a tulipány odkvitajú, je čas povedať zbohom a jednoducho ich pokosiť. To by sme ale urobili veľkú chybu. Pretože práve toto obdobie je pre tulipány a narcisy nesmierne dôležité.

ℹ️ Po odkvitnutí totiž cibuľoviny a hľuznaté rastliny tzv. „zaťahujú“, čiže im odumiera nadzemná časť a postupne si z nadzemnej časti ukladajú čo najviac energetických zásob do cibule. Vizuálne sa to prejavuje tak, že im listy zožltnú a zoschnú, čo trvá zväčša 5-6 týždňov po odkvitnutí. V tejto forme prečkajú pre vegetáciu nepriaznivé obdobie tak, aby mali o rok energiu znovu vyrašiť a vykvitnúť. Ak by sme cibuľoviny pokosili hneď po odkvitnutí, síce by sme predišli žltým listom v záhonoch, ale mnohé z nich by sme ochudobnili o veľké množstvo energie a v ďalších rokoch by sa to prejavilo na ich vitalite a niektoré by nemuseli vykvitnúť už vôbec. Preto budú plochy s cibuľovinami kompletne pokosené až počas tretieho kola kosby v priebehu júna.

Ak si teda v nasledujúcich týždňoch všimnete záhadne nepokosené pásy vyššej trávy, tak nejde o žiaden experiment, ani niečo ako kruhy v obilí, alebo nekvalitnú kosby, dávame len cibuľovinám pokoj a čas, aby nám o rok na jar mohli krásne rozkvitnúť po celej Bratislave zas.

Autor správy a foto Bratislava – hlavné mesto SR on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Photos from BKIS Bratislavské kultúrne a informačné stredisko's post

St máj 24 , 2023
📣 Prihlasovanie je predĺžené do 31. mája 2023! 🎄 Kuchtíte tie najvianočnejšie dobroty, predávate originálne produkty, remeselnícke výrobky či poctivé delikatesy? Staňte sa súčasťou vianočných trhov v srdci Bratislavy! Prihláste sa do verejnej súťaže na prenájom predajných stánkov do 31. mája 2023 👉 https://bkis.egrant.sk/ Vianočný hlavný trh sa uskutoční v […]

Prečítajte si aj niečo z archívu, čo ste možno prehliadli...

close