🌍 „Je len jedna Zem“ – presne pod týmto heslom sa od 5. do 16. júna 1972 konala vo švédskom Štokholme prvá konferencia OSN o živ…

🌍 „Je len jedna Zem“ – presne pod týmto heslom sa od 5. do 16. júna 1972 konala vo švédskom Štokholme prvá konferencia OSN o životnom prostredí. Konferencia upriamila pozornosť svetovej verejnosti na potrebu riešenia problémov životného prostredia. Účastnícke krajiny vôbec po prvý raz deklarovali právo človeka na priaznivé životné prostredie a dohodli sa na založení programu OSN pre životné prostredie – UNEP.

Minister životného prostredia Ján Budaj počas Konferencie OSN o udržateľnom rozvoji, ktorá sa aktuálne koná v Štokholme vyzdvihol prínos Programu OSN pre životné prostredie. Ten sa podľa neho stal počas piatich dekád svojej existencie tvorcom a garantom mnohých kľúčových environmentálnych dohovorov.

🟢 „Právo na ochranu životného prostredia a pravdivé informácie o ňom musí byť spoločné pre všetkých,“ podotkol vo svojom príhovore Budaj. Práve globálne environmentálne dohody podľa neho prispeli k tomu, že Slovensko bolo schopné pozdvihnúť svoje životné prostredie a nasmerovať krajinu smerom k udržateľnosti.

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) od posledného Svetového dňa životného prostredia uskutočnil viacero krokov dôležitých pre životné prostredie na Slovensku. Medzi takéto kroky patrí ➡️ reforma národných parkov, vďaka ktorej sa bude na území národných parkov ochrana prírody konečne nadradená nad ostatné záujmy. Zaviedlo sa ➡️ zálohovanie jednorazových nápojových obalov. V týchto dňoch sa počet vrátených obalov blíži k 200 miliónov kusov.

Počas uplynulého roka MŽP riešilo aj staré environmentálne záťaže. V spolupráci s Ministerstvom vnútra SR ➡️ odstránilo sudy s nebezpečnými PCB látkami z lokality Ošipáreň v areáli bývalých chemických závodov Chemko Strážske. Rovnako tak MŽP zahájilo ➡️ čistenie gudrónových jám v Predajnej, ktoré sú pozostatkom spracovávania ropy bývalým štátnym podnikom. Počas tohto roku zároveň plánuje spustiť ➡️ výzvy na energetickú obnovu rodinných domov z Plánu obnovy a odolnosti SR, v rámci ktorých bude pripravených 500 miliónov eur, z ktorých bude zabezpečená energetická obnova pre 30-tisíc domov.


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo životného prostredia SR on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

CYKLORAŇAJKY UŽ ZAJTRA 🚲 Máme tu ďalší ročník Cykloraňajok, ktoré sa uskutočnia počas kampane Do práce na bicykli 2022. Zastav...

Ne jún 5 , 2022
CYKLORAŇAJKY UŽ ZAJTRA 🚲 Máme tu ďalší ročník Cykloraňajok, ktoré sa uskutočnia počas kampane Do práce na bicykli 2022. Zastavte sa po ceste do práce na bicykli na raňajky. 🥨 V pondelok 6. júna od 7:00 do 9:00 vás budeme čakať na troch stanovištiach: ◾ Univerzitný most ◾ Chrenovský most […]

Prečítajte si aj niečo z archívu, čo ste možno prehliadli...

close