🇺🇦 PRENAJÍMATELIA DOSTANÚ PRVÉ PENIAZE ZA UBYTOVANIE ODÍDENCOV Z UKRAJINY: MV SR VYPLATILO OBCIAM TAKMER 2,5 MILIÓNA EUR Aj nap…

🇺🇦 PRENAJÍMATELIA DOSTANÚ PRVÉ PENIAZE ZA UBYTOVANIE ODÍDENCOV Z UKRAJINY: MV SR VYPLATILO OBCIAM TAKMER 2,5 MILIÓNA EUR

Aj napriek skrátenému času na spracovanie výkazov od obcí a miest ministerstvo vnútra v sobotu 30. apríla odoslalo vyše 1 100 samosprávam finančné prostriedky na vyplatenie príspevkov za ubytovanie občanom, ktorí sa postarali o strechu nad hlavou odídencom z Ukrajiny.

ŠTATISTIKA
✅ Obciam bolo refundovaných takmer 2,5 milióna eur. Tieto prostriedky obce vyplatia prenajímateľom do 5 pracovných dní na účet v banke alebo v hotovosti.
✅ O príspevok za ubytovanie žiadalo 6 389 ubytovateľov pre 23 445 ubytovaných odídencov.
✅ Najviac poskytovateľov ubytovania bolo v Bratislavskom (1742), Prešovskom (842), Košickom (831) a Žilinskom kraji (719). V týchto krajoch bolo aj najviac ubytovaných.

❗AKTUÁLNE ZÁKONNÉ TERMÍNY NA DORUČENIE VÝKAZOV
➡ Ministerstvo vnútra upozorňuje ubytovateľov, že výkazy za mesiac apríl 2022 sú obciam povinní predložiť do piatka 6. mája.
➡ Ak boli ubytovatelia vyzvaní na opravu chýb vo výkazoch za mesiac február a marec, je potrebné, aby aj tieto opravné výkazy doručili obciam do piatka 6. mája.
➡ Obce všetky výkazy zosumarizujú do jednotného prehľadu a zašlú ministerstvu vnútra do pondelka 16. mája.

ℹ AKTUALIZOVANÉ FORMULÁRE VÝKAZOV PRE FYZICKÉ I PRÁVNICKÉ OSOBY, MESTÁ A OBCE
Nájde ich na odkaze: https://www.minv.sk/?prispevok-za-ubytovanie

PODMIENKY
➡ Základnou podmienkou pre získanie príspevku za ubytovanie je uzavretie zmluvy o poskytnutí ubytovania medzi majiteľom nehnuteľnosti a odídencom. Prenajímateľ po uzatvorení zmluvy s odídencom zmluvu predloží obci.
➡ Poskytovanie príspevku za ubytovanie odídencom umožnila novela azylového zákona účinná od marca 2022. Podrobnosti a postup pri vyplácaní príspevku upravuje vládne nariadenie č. 99/2022.
➡ Na príspevok majú nárok vlastníci bytov a domov, nepodnikateľské subjekty poskytujúce krátkodobé ubytovanie, ako aj obce a vyššie územné celky, a to v prípade, že ubytovanie poskytnú bezodplatne alebo prostredníctvom svojich rozpočtových či príspevkových organizácií.
➡ Príspevok za ubytovanie podnikateľom, teda aj hotelom, upravuje zákon o podpore cestovného ruchu v gescii ministerstva dopravy.


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo vnútra SR on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Rakovina krčka maternice je jediná rakovina, proti ktorej sa dá očkovať a vieme jej úspešne predchádzať 💉 Od 1. mája 2022 sa Sl...

Po máj 2 , 2022
Rakovina krčka maternice je jediná rakovina, proti ktorej sa dá očkovať a vieme jej úspešne predchádzať 💉 Od 1. mája 2022 sa Slovensko zaradilo k ostatným vyspelým krajinám, v ktorých dievčatá a chlapci medzi 12. – 13. rokom života môžu byť bezplatne zaočkovaní najmodernejšou nanovalentnou vakcínou Gardasil 9 proti vírusu […]

Prečítajte si aj niečo z archívu, čo ste možno prehliadli...

close