🇺🇦 MV SR ZABEZPEČUJE NÚDZOVÉ UBYTOVANIE PRE ĽUDÍ UTEKAJÚCICH PRED VOJNOU Ministerstvo vnútra od začiatku konfliktu na Ukrajine …

🇺🇦 MV SR ZABEZPEČUJE NÚDZOVÉ UBYTOVANIE PRE ĽUDÍ UTEKAJÚCICH PRED VOJNOU

Ministerstvo vnútra od začiatku konfliktu na Ukrajine aktívne pomáha ľuďom utekajúcim pred vojnou. Prvotnú pomoc pod jednu strechou nachádzajú utečenci vo veľkokapacitných centrách v blízkosti hraníc v Michalovciach a Humennom a ďalej vo vnútrozemí v Žiline, Nitre a Bratislave.

Centrum v Humennom od stredy 4. mája bude v tzv. „stand-by“, teda pohotovostnom režime.

DOČASNÉ ÚTOČISKO A ZÁKLADNÉ SLUŽBY
💬 „V každom veľkokapacitnom centre je odídencom ponúknutá možnosť získať štatút dočasného útočiska, je im poskytnuté občerstvenie, možnosť odpočinku, zdravotná, sociálna a humanitárna pomoc,“ povedal Roman Mikulec – minister vnútra SR.

Pracovníci vo VKC zároveň zisťujú, či odídenci plánujú zotrvať na území SR, alebo cez naše územie len tranzitujú do iných krajín.

💬 „V prípade, ak by veľkokapacitné registračné centrá v Michalovciach a Humennom neboli schopné registrovať prichádzajúcich, aktivovali by sa ubytovacie kapacity v ich bezprostrednej blízkosti ako stanový tábor pri Záchrannej brigáde Hasičský a záchranný zbor Humennom a stanový tábor v Michalovciach,“ vysvetlil šéf rezortu vnútra.

AKO FUNGUJE NÚDZOVÉ UBYTOVANIE
➡ V prípade, ak sa odídenci rozhodnú zotrvať na území SR, je im ponúknuté núdzové ubytovanie. Okresné úrady vydali príkazy na zriadenie núdzových ubytovaní napríklad v telocvičniach či kultúrnych domoch s kapacitou min. 50 lôžok v rámci okresu.

➡ V takomto zariadení sa môžu utečenci zdržiavať max. 10 dní. Počas tejto doby ich oslovuje miestne príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny s možnosťami, ktoré ponúka sociálny systém.

➡ Po získaní štatútu dočasného útočiska je utečencom za pomoci pracovníkov okresných úradov prostredníctvom rezervačného systému Bookio, ktorý je v gescii Ministerstvo dopravy a výstavby SR, vyhľadávané ubytovanie u občanov, v penziónoch, hoteloch, ubytovniach a pod., ktorí dobrovoľne ponúkli ubytovacie kapacity.

➡ Ministerstvo vnútra má k dispozícii taktiež vlastné ubytovacie kapacity mimo systému Bookio.

➡ Ministerstvo vnútra poskytuje príspevok prenajímateľom za ubytovanie osôb s udeleným štatútom dočasného útočiska. Pre podnikateľské subjekty poskytuje príspevok za ubytovanie zas ministerstvo dopravy.

➡ Pri následnom dlhodobejšom ubytovaní a integrácii utečencov ministerstvo vnútra poskytuje súčinnosť Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky .


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo vnútra SR on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

OSLAVY DŇA MESTA KOŠICE SA V STREDU BUDÚ NIESŤ V DUCHU DOBROVOĽNÍCTVA 🩸💉 A TRADIČNÝCH OSLÁV 🎶🎷 🟡 PRIMÁTORSKÁ KVAPKA KRVI Dobrov...

Ut máj 3 , 2022
OSLAVY DŇA MESTA KOŠICE SA V STREDU BUDÚ NIESŤ V DUCHU DOBROVOĽNÍCTVA 🩸💉 A TRADIČNÝCH OSLÁV 🎶🎷 🟡 PRIMÁTORSKÁ KVAPKA KRVI Dobrovoľnícke predpoludnie v priestoroch Magistrátu mesta Košice, ktoré sa dočasne premení kvôli dobrej veci na pojazdnú transfúznu stanicu. ⏰ 8.00 – 11.00 h; 📍 Magistrát mesta Košice, Trieda SNP […]

Prečítajte si aj niečo z archívu, čo ste možno prehliadli...

close