­č笭čç║ DNES JE DE┼ç EUR├ôPY ­č笭čç║ Schumanova deklar├ícia z 9. m├íja 1950 polo┼żila z├íklad pre ekonomick├║ a politick├║ integr├íciu v Eur├│pe, …

­č笭čç║ DNES JE DE┼ç EUR├ôPY ­č笭čç║

Schumanova deklar├ícia z 9. m├íja 1950 polo┼żila z├íklad pre ekonomick├║ a politick├║ integr├íciu v Eur├│pe, z ktorej sa postupne stala Eur├│pska ├║nia, ako ju pozn├íme dnes. De┼ł Eur├│py je jeden zo symbolov E├Ü, a preto v├ím Ministerstvo vn├║tra SR, ktor├ę m├í vo svojej r├ę┼żii aj spr├ívu ┼ít├ítnych symbolov, prin├í┼ía preh─żad t├Żch eur├│pskych.

­č笭čç║ HYMNA ├ôDA NA RADOS┼Ą symbolizuje slobodu, mier a solidaritu.
Ô×í Ludwig van Beethoven skomponoval v roku 1863 hudobn├Ż podklad pre b├íse┼ł ├ôda na rados┼ą od Friedricha Schillera. Hymna je bez textu a oslavuje spolo─Źn├ę hodnoty. Ako symbol E├Ü dopl┼łuje pocit eur├│panstva, ale z├írove┼ł nenahr├ídza n├írodn├ę hymny jednotliv├Żch ─Źlensk├Żch ┼ít├ítov.

­č笭čç║ VLAJKA S 12 HVIEZDAMI symbolizuje jednotu a harm├│niu.
Ô×í Vlajka E├Ü v ┼íir┼íom zmysle reprezentuje identitu celej Eur├│py. V roku 1955 ju za─Źala pou┼ż├şva┼ą Rada Eur├│py a n├ísledne ju prijalo aj Eur├│pske spolo─Źenstvo. Dvan├ís┼ą zlat├Żch hviezd na modrom podklade zn├ízor┼łuje ├║plnos┼ą a solidaritu.

­č笭čç║ MOTTO ZJEDNOTEN├Ź V ROZMANITOSTI symbolizuje s├║dr┼żnos┼ą E├Ü.
Ô×í Ka┼żd├Ż z 27 ─Źlensk├Żch ┼ít├ítov m├í svoju vlastn├║ kult├║ru, zvyky a hist├│riu, ktor├║ do ur─Źitej miery zdie─ża s ostatn├Żmi krajinami. Sp├íja n├ís v┼íak my┼ílienka slobody, ─żudsk├Żch pr├ív a mieru, a spolo─Źne tak vytv├írame piliere najv├Ą─Ź┼íieho kontinent├ílneho spolo─Źenstva.

Pred p├ír d┼łami sme si pripomenuli v├Żro─Źie vstupu Slovenska do E├Ü. Spolupr├íca medzi eur├│pskymi krajinami prin├í┼ía okrem mno┼żstva v├Żhod aj mier a slobodu. S├║─Źasn├í situ├ícia na na┼íej v├Żchodnej hranici n├ím pripom├şna, aby sme si o to viac v├í┼żili bezpe─Źnos┼ą v na┼íej krajine.


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo vnútra SR on Facebook

Pridaj komentár

Va┼ía e-mailov├í adresa nebude zverejnen├í. Vy┼żadovan├ę polia s├║ ozna─Źen├ę *

Next Post

Pre Rukopisy majstrov sme h─żadali choreografov, ktor├ş patria k najkvalitnej┼í├şm na svete

Po máj 9 , 2022
­čÄÖ V najnov┼íej epiz├│de podcastu SME n├írodn├ę boli hos┼ąami dramaturgi─Źky Baletu SND Evy Gajdo┼íovej nov├í baletn├í majsterka a s├│listka baletu Vikt├│ria ┼áimon─Ź├şkov├í, ktor├í bola v procese na┼ítudovania choreografie W. Forsytha asistentkou Katherine Bennetsovej, a ┼í├ęfdramaturg Baletu SND Kristi├ín Koh├║t. ­čĹë Dozviete sa, ako vznikla my┼ílienka vytvori┼ą tento pr├ş┼ąa┼żliv├Ż a pestr├Ż […]

Pre─Ź├ştajte si aj nie─Źo z arch├şvu, ─Źo ste mo┼żno prehliadli...

close