🇪🇺 DNES JE DEŇ EURÓPY 🇪🇺 Schumanova deklarácia z 9. mája 1950 položila základ pre ekonomickú a politickú integráciu v Európe, …

🇪🇺 DNES JE DEŇ EURÓPY 🇪🇺

Schumanova deklarácia z 9. mája 1950 položila základ pre ekonomickú a politickú integráciu v Európe, z ktorej sa postupne stala Európska únia, ako ju poznáme dnes. Deň Európy je jeden zo symbolov EÚ, a preto vám Ministerstvo vnútra SR, ktoré má vo svojej réžii aj správu štátnych symbolov, prináša prehľad tých európskych.

🇪🇺 HYMNA ÓDA NA RADOSŤ symbolizuje slobodu, mier a solidaritu.
➡ Ludwig van Beethoven skomponoval v roku 1863 hudobný podklad pre báseň Óda na radosť od Friedricha Schillera. Hymna je bez textu a oslavuje spoločné hodnoty. Ako symbol EÚ doplňuje pocit európanstva, ale zároveň nenahrádza národné hymny jednotlivých členských štátov.

🇪🇺 VLAJKA S 12 HVIEZDAMI symbolizuje jednotu a harmóniu.
➡ Vlajka EÚ v širšom zmysle reprezentuje identitu celej Európy. V roku 1955 ju začala používať Rada Európy a následne ju prijalo aj Európske spoločenstvo. Dvanásť zlatých hviezd na modrom podklade znázorňuje úplnosť a solidaritu.

🇪🇺 MOTTO ZJEDNOTENÍ V ROZMANITOSTI symbolizuje súdržnosť EÚ.
➡ Každý z 27 členských štátov má svoju vlastnú kultúru, zvyky a históriu, ktorú do určitej miery zdieľa s ostatnými krajinami. Spája nás však myšlienka slobody, ľudských práv a mieru, a spoločne tak vytvárame piliere najväčšieho kontinentálneho spoločenstva.

Pred pár dňami sme si pripomenuli výročie vstupu Slovenska do EÚ. Spolupráca medzi európskymi krajinami prináša okrem množstva výhod aj mier a slobodu. Súčasná situácia na našej východnej hranici nám pripomína, aby sme si o to viac vážili bezpečnosť v našej krajine.


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo vnútra SR on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Pre Rukopisy majstrov sme hľadali choreografov, ktorí patria k najkvalitnejším na svete

Po máj 9 , 2022
🎙 V najnovšej epizóde podcastu SME národné boli hosťami dramaturgičky Baletu SND Evy Gajdošovej nová baletná majsterka a sólistka baletu Viktória Šimončíková, ktorá bola v procese naštudovania choreografie W. Forsytha asistentkou Katherine Bennetsovej, a šéfdramaturg Baletu SND Kristián Kohút. 👉 Dozviete sa, ako vznikla myšlienka vytvoriť tento príťažlivý a pestrý […]
close