­čů┐´ŞĆ POSUN SPUSTENIA REGISTR├üCI├Ź DO SYST├ëMU PAAS V PRV├ŁCH Z├ôNACH Syst├ęm regul├ície parkovania je jednou z vec├ş, ktor├║ v Bratislave…

­čů┐´ŞĆ POSUN SPUSTENIA REGISTR├üCI├Ź DO SYST├ëMU PAAS V PRV├ŁCH Z├ôNACH

Syst├ęm regul├ície parkovania je jednou z vec├ş, ktor├║ v Bratislave zav├ídzame ├║plne od nuly. Nikdy doteraz mesto tak komplexne nerie┼íilo neust├íle narastaj├║ci po─Źet ├íut na ├║zem├ş mesta a zhor┼íuj├║ce sa mo┼żnosti parkovania pre rezidentov.

Od za─Źiatku pripravujeme syst├ęm regulovan├ęho parkovania PAAS tak, aby ─Źo najlep┼íie sl├║┼żil obyvate─żk├ím a obyvate─żom n├í┼ího mesta. Jeden z hlavn├Żch cie─żov regul├ície je, aby rezidenti ─żah┼íie zaparkovali tam, kde b├Żvaj├║. Rovnako d├┤le┼żit├ę ale je, aby aj samotn├Ż syst├ęm bol u┼ż├şvate─żsky ─Źo najpohodlnej┼í├ş. Chceme napr├şklad, aby ste nemuseli zbyto─Źne dokladova┼ą veci, ktor├ę ┼ít├ít o V├ís u┼ż vie. Preto informa─Źn├Ż syst├ęm pre n├íkup reziden─Źn├Żch kariet m├í po zadan├ş z├íkladn├Żch ├║dajov obyvate─ża, ─Ćal┼íie ├║daje z├şska┼ą automaticky zo ┼ít├ítnych datab├íz. Napr. po zadan├ş rodn├ęho ─Ź├şsla syst├ęm automatick├Ż over├ş Va┼íe osobn├ę ├║daje a trval├Ż pobyt v Registri fyzick├Żch os├┤b. Na z├íklade ├║dajov z katastra nehnute─żnost├ş zase syst├ęm skontroluje po─Źet vydan├Żch parkovac├şch kariet na konkr├ętny byt. Po zadan├ş E─îV syst├ęm over├ş V├í┼í vz┼ąah k vozidlu ─Źi platnos┼ą technickej a emisnej kontroly v N├írodnej evidencii vozidiel. Inform├ície, ktor├ę nie je mo┼żn├ę overi┼ą zo ┼ít├ítnych registrov, ako je napr├şklad zmluva o pou┼ż├şvan├ş slu┼żobn├ęho vozidla na s├║kromn├ę ├║─Źely, sa m├┤┼żu dolo┼żi┼ą online ako pr├şloha k ┼żiadosti. V┼íetko tak vybav├şte jednoducho online, nemus├şte na ├║rad osobne nosi┼ą technick├Ż preukaz, ob─Źiansky preukaz a podobne. Tak├ęto komplexn├ę rie┼íenie je na Slovensku implementovan├ę prv├Żkr├ít pr├íve v bratislavskom PAASe.

Tak├íto funkcionalita je v┼íak z├írove┼ł jedno z ├║skal├ş, na ktor├ę sme pri pr├şprave regulovan├ęho parkovania narazili. Integr├ícia na ┼ít├ítne registre toti┼ż dod├ívate─żovi IT syst├ęmu trv├í dlh┼íie, ako p├┤vodne predpokladal a spustenie registr├ícii od 1. okt├│bra jednoducho nest├şha.

Preto sme sa rozhodli posun├║┼ą spustenie registr├íci├ş do syst├ęmu regulovan├ęho parkovania pre prv├ę tri z├│ny (Teheln├ę pole, Kras┼łany a Dvory 4) na 1. december 2021 a samotn├║ regul├íciu a kontrolu parkovania na janu├ír 2022. Od spustenia registr├íci├ş obyvatelia samozrejme potrebuj├║ dostatok ─Źasu, k├Żm za─Źn├║ plati┼ą samotn├ę pravidl├í a spustia sa kontroly.

Toto zdr┼żanie n├ís ├║primne mrz├ş. N├í┼í dod├ívate─ż syst├ęmu, PosAm, s├şce nedodr┼żal zmluvn├ę term├şny, regul├íciu parkovania v┼íak zav├ídza mesto a v kone─Źnom d├┤sledku za posun spustenia nesieme zodpovednos┼ą my. Regul├ícia parkovania je na jednej strane ve─żmi nepopul├írna, aj ke─Ć nesmierne potrebn├í zmena a rozumieme, ┼że na samotn├ę spoplatnenie sa asi m├ílokto te┼í├ş. Na druhej strane, pre obyvate─żov prv├Żch z├│n, ktor├ę posledn├ę mesiace pripravujeme, je d├┤le┼żit├ę, aby pris─ż├║ben├í zmena a zlep┼íenie parkovania u┼ż prebehlo bez komplik├íci├ş.

Samotn├ę zna─Źenie v uliciach prv├Żch z├│n bude hotov├ę do p├┤vodne avizovan├ęho term├şnu spustenia regul├ície. Ak by sme pre syst├ęm zvolili overen├ę technol├│gie a postupy, ktor├ę ale pravdepodobne patria do minulosti, posun spustenia by pravdepodobne nebol nutn├Ż. Rozhodli sme sa ale poskytn├║┼ą syst├ęm pre 21. storo─Źie a chceme, aby pred spusten├şm fungoval na sto percent. Nechceme obyvate─żov Bratislavy vystavi┼ą doteraz be┼żn├Żm sk├║senostiam s kolabuj├║cimi ┼ít├ítnymi IT syst├ęmami a zbyto─Źn├Żmi dokladova─Źkami.

Z├│ny, kde u┼ż funguje syst├ęm regul├ície spravovan├Ż mestskou ─Źas┼ąou (Teheln├ę pole a Dvory 4) samozrejme nezostan├║ do spustenia PAASu bez ochrany rezidentov.

Ôä╣´ŞĆ TEHELN├ë POLE
Na Tehelnom poli od 1.10.2021 do janu├íra 2022 bud├║ m├┤c┼ą v najviac vy┼ąa┼żen├ę ─Źasy – od 18:00 do 8:00 – parkova┼ą len rezidenti, ktor├ş maj├║ vybaven├║ rezidentsk├║ kartu mestskej ─Źasti, platn├║ aj v s├║─Źasnosti. V tomto prechodnom obdob├ş sa tak z poh─żadu parkovania rezidentov ni─Ź z├ísadne nemen├ş. Ke─Ć┼że v┼íak k 1.10.2021 form├ílne kon─Ź├ş syst├ęm mestskej ─Źasti, nie je mo┼żn├ę vybera┼ą poplatky ani za parkovacie karty, ani za hodinov├ę parkovn├ę. Rezidentsk├í karta sa im automaticky preklop├ş do do─Źasnej rezidentskej karty (to znamen├í, ┼że po─Źas kontroly bude vozidlo s rezidentskou kartou zaznamenan├ę ako vozidlo, ktor├ę m├í pr├ívo v z├│ne parkova┼ą v ─Źase vyhradenom pre rezidentov), rezidenti v┼íak za ┼łu u┼ż nebud├║ plati┼ą a ak im u┼ż zak├║pen├í rezidentsk├í karta plat├ş aj po d├ítume 1.10.2021, maj├║ n├írok na vr├ítenie alikv├│tnej sumy. N├ív┼ítevn├şci bud├║ m├┤c┼ą v z├│ne do─Źasne bezplatne parkova┼ą v ─Źase od 8:00 do 18:00, mimo tohto ─Źasu bude parkovanie bez rezidentskej karty kontrolovan├ę a pokutovan├ę.

Ôä╣´ŞĆ DVORY 4 – PETR┼ŻALKA
Dvory 4 bud├║ zatia─ż fungova┼ą ako zvy┼íok Petr┼żalky – na tzv. ÔÇťmodr├ŻchÔÇŁ parkovisk├ích bud├║ m├┤c┼ą parkova┼ą len rezidenti s parkovacou kartou mestskej ─Źasti. Mestsk├í ─Źas┼ą bude kontaktova┼ą v┼íetk├Żch dr┼żite─żov s├║─Źasn├Żch parkovac├şch kariet s mo┼żnos┼ąou ÔÇťpreklopeniaÔÇŁ na bezplatn├ę rezidentsk├ę karty, s ktor├Żmi bud├║ m├┤c┼ą parkova┼ą v celej Petr┼żalke (na tzv. ÔÇťmodr├ŻchÔÇŁ parkovisk├ích). Nerezidenti, teda obyvatelia, ktor├ş nemaj├║ trval├Ż pobyt v Petr┼żalke a nebud├║ tak m├┤c┼ą z├şska┼ą parkovaciu kartu mestskej ─Źasti, bud├║ m├┤c┼ą parkova┼ą tak ako doteraz len na neregulovan├Żch cest├ích Petr┼żalky.

www.paas.sk


Autor spr├ívy, foto a spr├ívu publikoval Bratislava – hlavn├ę mesto SR on Facebook

Pridaj komentár

Va┼ía e-mailov├í adresa nebude zverejnen├í. Vy┼żadovan├ę polia s├║ ozna─Źen├ę *

Next Post

CHRÁNIME HODNOTY PRE BUDÚCE GENERÁCIE

Pi sep 24 , 2021
­ččó CHR├üNIME HODNOTY PRE BUD├ÜCE GENER├üCIE ­ččí V rozpo─Źte mesta sme pre tento rok napl├ínovali rekon┼ítrukciu vlhn├║cich priestorov koncertnej s├íly pod radnicou a tie┼ż opravu cintor├şnskeho m├║ra. San├ícia m├║ra na ─żavej strane prebehne rubovou injekt├í┼żou, zrealizovan├í bude aj hydroizola─Źn├í ochrana muriva, zrekon┼ítruovan├ę bude aj soch├írska a kovov├í v├Żzdoba. Radni─Źn├í koncertka […]

Bleskov├ę spr├ívy